- Коя е Маги Пашова в няколко думи?
Любител съм на кратките представяния, защото живеем в информационна среда и лесно можем да намерим повече информация за хората, от които се интересуваме. Моето кратко представяне би звучало така: специалист по захранване и семейно хранене, автор на книги и собственик на малък бизнес, но преди всичко майка на две деца и жена, която умее да се радва на малките неща в живота.
- Как се зароди този интерес към храната и какво е тя за теб и твоето семейство?
Винаги съм имала интерес към кулинарията. Още като дете кухнята беше любимото ми място у дома. Едни от най-хубавите ми детски спомени са как готвя с бабите ми или с мама. Училището и университетът ме отдалечиха от кухнята. Поех по съвсем различен професионален път, но в един момент усетих необходимост да направя рязка промяна. Благодаря на мъжа ми, който тогава ме подкрепи, за да мина през една сериозна трансформация и днес след повече от 10 години, много учене и не малко преодолени трудности, да съм убедена, че съм взела правилно решение. Храната, науката за хранене и изкуството на готвене са за мен не само професия, но и начин на живот, възможност да се чувствам полезна и удовлетворена.

- Промени ли се културата ни на хранене в последните години?
Само за тези 10 години, през които аз се занимавам сериозно с хранене, промяната е огромна. Тя е свързана със знанията на хората, тяхната информираност и предпочитания като потребители. Но също така е свързана с предлагането на пазара и достъпността на различни храни. Все повече брандове осъзнават, че потребителите държат на качествена храна и се стремят да препозиционират предлагането си, за да откликнат на това търсене. Разбира се, тази промяна се усеща в най-голяма степен в големите градове, но важното е, че е факт.
- Има ли основни съвети, които би дала за изграждане на едни по-добри хранителни навици особено що се отнася до децата?
Най-важното за децата е примерът, който получават у дома. Семейството е това, което гради вкусовите предпочитания и навици на децата. Родителите са тези, които задават модели.
Още от периода на захранване е важно бебетата да се хранят с родителите си, защото те учат от наблюдение и подражание. За по-големите деца участието в пазаруването и приготвянето на храна, семейното хранене на масата без включени електронни устройства са изключителни възможности, които можем да използваме, за да разговаряме с тях и да им помогнем да формират информирано и здравословно отношение към храната.
Децата няма да ядат това, което им обясняваме, че е полезно, ако не ни виждат ние да се храним по този начин. Затова формирането на добри хранителни навици у децата започва от родителите.

- Може ли храната освен здравословна и полезна, да бъде вкусна, така че децата ни да се хранят с удоволствие и какви са твоите лични „трикове“, които ти помагат при избора и приготвяне на храна за твоите деца?
Здравословната храна e вкусна! Всеки, който твърди обратното, просто не може да готви. Голяма част от работата ми е свързана с разработването на различни семейни рецепти, които не само съдържат разнообразни сезонни продукти, но са и задължително вкусни. Редовно споделям такива в каналите ми в социалните мрежи, както и в книгите ми. Обратната връзка, която получавам от читатели, е абсолютно доказателство, че когато храната е приготвена добре, тя се харесва и на малки и на големи, а твърдението, че полезната храна не е вкусна, е мит.
- А какво да правим със захарта и сладките неща, които децата толкова много обичат?
Друг „любим“ мой мит е митът за вредните храни. Няма вредни храни, има вредни количества. Захарта и сладките храни не са вредни за децата. Многото захар и сладки храни са вредни! Важно е да се спазва мярката. За децата до 4 години е добре приемът на добавена захар да бъде епизодичен – от време на време и по малко. За деца между 4 и 6 години допустимото количество е до 19 г на ден, от 7 до 10 г – до 24 г на ден и над 11 години до 30 г на ден. Това са на практика между 5 и 7 ч.л. добавена захар на ден. Ако успяваме да се съобразяваме с тази мярка, няма проблем децата да ядат сладко. Епизодичното ѝ превишаване също не е проблем. Системното предозиране на захар обаче крие редица рискове. Сред тях са риск от затлъстяване и диабет 2, зъбен разпад, потисната имунна система, хиперактивност, намалена концентрация и други.

- Имаш издадени 2 книги с рецепти – „По-здрави бебета“ и „Рецепти за щастлива бременност“, какво те вдъхнови да напишеш тези книги? Това ли са периодите, в които „кодираме“ с какво и как ще се храни детето в бъдеще?
„По-здрави бебета“ е книга за захранването, която от първото си издаване през 2014 година до сега излезе в много тиражи и 3 издания. Всяко ново издание актуализира и допълва предишното, а това се налага защото световните научни познания в областта на захранването непрекъснато се променят и актуализират. Последното издание на книгата е от началото на 2021 година и съдържа най-актуалната световна научна опитност по темата. По това време издадох и „Рецепти за щастлива бременност“, която е кратко практическо ръководство за хранене през бременността, придружено от много рецепти. Насочих се към този период, защото той наистина е ключов в живота на всяко човешко същество за задаване на кода на здравето и за формиране на базовите вкусови навици и предпочитания.
В момента работя по нова книга със семейни рецепти за семейства с деца между 2 и 4 години т.е. вече захранените малчугани, за които в много домакинства продължават да готвят отделно, а те спокойно могат да се хранят от семейното меню, стига то да отговаря на техните нужди.
- И накрая, какво би посъветвала и пожелала нашите читатели?
Трудно е да се дават съвети, ако не са поискани, но това, което мога да пожелая на всички родители е, да бъдат осъзнати и добре информирани. Всеки от нас като родител носи огромна отговорност за възпитанието на своето дете, а част от това възпитание включва да го научим да цени здравето си, да се грижи за тялото си и да го пази. Разнообразното и пълноценно хранене, движението, времето сред природата, времето с приятели, а не пред екраните са основите на един физически и емоционално здрав организъм. Пожелавам на всеки родител да помогне на своето дете да изгради стабилни основи.
Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.