Социално-емоционалното учене /СЕУ/ е процес, чрез който придобиваме, развиваме и използваме социални и емоционални компетенции, знания, умения и нагласи, които позволяват: да развиваме себепознание, да разбираме и саморегулираме емоциите си и тяхното изразяване, да бъдем мотивирани, да си поставяме цели и да ги постигаме, да съчувстваме на другите и да сме загрижени за тях, да изграждаме и поддържаме положителни/здравословни взаимоотношения, да вземаме отговорни решения, да се справяме ефективно с конфликтни/предизвикателни ситуации.
СЕУ е важен аспект от образованието и развитието, тъй като тези умения се придобиват и са необходими не само за академичния успех, но и за благосъстоянието и развитието на личността.
С разработената Стратегия за комплексна и регулярна работа на учителите и училищния психолог в посока социално-емоционална подкрепа на учениците в ЧОУ “Светлина” целим утвърждаване на училищна култура, основана на взаимно уважение и справедливост, съобразена с етичните и морални принципи, както и развитие на емоционална интелигентност и на социални умения за предотвратяване и овладяване на конфликтни ситуации.
Случването на Стратегията е планирано на няколко етапа.
Първият, който вече изпълнихме, беше подготвителен /диагностичен/ и целеше да анализираме ситуацията.
Вторият етап е организационен – планиране на дейности и подготовка на ресурси.
След него следва същинският етап – изпълнение от учителите, съвместно с училищния психолог и мениджър обучения, с подкрепата на мениджърския екип, на заложените дейности, обезпечени, спрямо спецификата им, с разнообразни ресурси.
С цел да се преодолеят слабостите и да се затвърдят силните страни е следващият етап – контролният, който ще изпълним към края на първи учебен срок.
Финалният етап ще проведем в края на учебната година. Той включва провеждане на тестове от училищния психолог с учениците и събиране на емпирични данни. След обобщаване на резултатите, те ще бъдат анализирани и споделени с учителите и с мениджърския екип.
При наличие на повишени социално-емоционални умения, приложените дейности да бъдат продължени/надградени във времето и това ще стане устойчива политика на училището ни.
Какви ще бъдат ползите за учениците ни?
- Чрез прилагането на СЕУ ще подобрим емоционалната им интелигентност – те ще се научат да разпознават и регулират своите емоции, което, от своя страна, ще им помогне да се справят със стреса и предизвикателствата.
- Ще имат по-добри социални умения – СЕУ ще им помогне да развият умения за комуникация, емпатия и сътрудничество, което ще улесни взаимодействието им с връстниците и с възрастните.
- Ще повишат академичните си успехи – децата с добри социално-емоционални умения могат да се концентрират по-добре и имат по-висока мотивация за учене, затова постигат по-високи резултати в училище.
- Ще управляват по-добре стреса – придобитите чрез СЕУ умения ще помогнат на децата да се справят по-ефективно с трудни ситуации и емоции.
- Ще намалеят конфликтите и агресивните прояви – децата, които са преминали програми за СЕУ, проявяват по-малко агресивно поведение и рядко са част от конфликти.
- Ще имат по-високо самочувствия и самоуважение.
- Ще изграждат и поддържат устойчиви взаимоотношения, което е важно както за психичното им здраве, така и за общото им благополучие.
И в кратце: СЕУ е от съществено значение за цялостното развитие на децата и им предоставя важни “инструменти”, които ще им помагат не само в училище, но и в живота.
Социално-емоционалното развитие на децата се влияе от различни фактори, като училище, спътници, темперамент на самото дете и др. Родителството обаче има специална роля по време на този процес.
Тук е момента да се обърнем към Вас, родители. Надяваме се, че ще ни подкрепите и заедно ще вървим по пътя на социално-емоционалното израстване на децата. Нали те са извор на любов и смисъл?! Нека заедно да им помогнем да се научат да идентифицират и изразяват емоциите си. Да установим правила за съвместно съществуване и очаквания за подходящо поведение. Да ги вдъхновяваме и да им показваме силните им страни. Защото знаете ли какво е да си дете?
“…Да превръщаш тиквите в каляски, мишките в коне, низостта в благородство и нищото в много неща… “
Фр. Т. Шели
Виолена Георгиева
Заместник-директор в ЧОУ “Светлина”