Спортът влияе добре не само на физическото, но също и върху умственото развитие на децата. Проучванията показват, че спортните занимания носят психологически ползи на деца и юноши, и ги учат на важни житейски умения.
Организираният спорт има много психологически и социални ползи за децата, които са много повече от чисто физическата активност, която е факт по време на игра. Експертите смятат, че това се дължи на социалната страна на отборната игра и възможността детето да бъде в екип с други деца и възрастни.
Ползи за развитието на детето
Развитието на спортни умения надхвърля усвояването на чисто физически способности. Спортът помага на децата да развият по-голям набор от възможности и начини да се справят с успехите и провалите в живота.
Когато спортуват, децата се научават, както да печелят, така и да губят. За да се научиш да бъдеш добър губещ е нужна зрялост и практика. Загубата учи децата да преодоляват разочарованията, да се справят с неприятните преживявания и са важна част от изграждането на устойчив и силен характер.
Спортуването помага на децата да се научат да контролират емоциите си и да канализират негативните чувства по позитивен начин. Освен това помага на децата да развият търпение и да разберат, че може да се наложи много практика, за да подобрят както физическите си умения, така и тези свързани със заниманията им в училище.
Емоционални ползи
Доказано е, че физическата активност стимулира мозъка, което кара човек да се чувства по-добре. Така че редовното спортуване, подобрява общото емоционално благополучие на децата.
Изследванията показват, че има връзка между заниманията със спорт и самочувствието при децата. Подкрепата на екипа, добра дума от треньора или постигане на добър личен резултат, ще помогнат на децата да се чувстват по-добре и да бъдат по-уверени в себе си.
Социални ползи
Играта в екип помага на децата да развият много от социалните умения, които ще са им необходими в живота. Учи ги да си сътрудничат, да бъдат по-малко егоистични и да изслушват другите деца.
Освен това спортът дава на децата усещане за принадлежност. Помага им да създадат нови приятелства и да изградят социалния си кръг извън училище. Важна част от играта в екип е приемането и спазването на правила. Спортуването означава, че се очаква децата да бъдат дисциплинирани, да приемат решения и да разбират, че могат да бъдат наказани за лошо поведение. Учи ги да следват и изпълняват указания от треньор и други възрастни. Спортът учи децата и на работа в екип.
Родителите играят важна роля в спортните занимания
За да поддържате интереса на детето си и то да се наслаждава на избран спорт, направете заниманието положително преживяване за него. Съсредоточете се върху забавлението и удоволствието от активността, вместо върху победите или загубите.
Можете да помогнете на детето си да развие положително отношение към спорта, като похвалите усилията на екипа или другите деца, дори и да не спечелят. Посочете на детето си колко е важно да се опитва да играе по възможно най-добрия за него начин и да не се отказва.
Уверете се, че вашите коментари са положителни и не критикувайте децата, които правят грешки. Никога не обиждайте друг отбор, съдия или играч.
Източник: Healthdirect.gov.au
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.