В един постоянно променящ се, все по-сложен свят е по-важно от всякога младите хора да развият знания и умения за решаване на проблеми, да могат да осмислят информацията и да знаят как да събират и оценяват доказателства, за да вземат решения.
STEAM образованието не само учи учениците как да мислят критично, да решават проблеми и да използват креативност, но и ги подготвя да работят в области, които са готови за растеж и иновации. С тази цел в училище „Светлина“ ние не просто учим предметно знание, а се стараем да преживеем наученото, за да може то да стане истинска част от нас.
За да подкрепим учениците в тази посока, ние им предоставяме възможност да се изправят пред реални проблеми, като влизат в определени роли. В различните направления на модул СТЕАМ учениците преминават през част от следните активности:
В модул „Логика и моделиране“ те се превръщат в истински откриватели на логическите връзки в състезателните задачи, разгадвайки множество математически модели. Запознават се с различни логически методи и модели, с които разбират математическите концепции и закономерности, както и реални явления от заобикалящия ни свят, като надграждат логическото си мислене и засилват мисловните си процеси. Често решенията на сложните задачи водят до дълбоки дискусии за природните явления и закони, които ни карат да ги преживяваме на по-дълбоко ниво.
Друга активност, която много завладява учениците, е съставянето на сложни чертежи, чрез които се превъплъщаваме в ролята на истински архитекти. Всичко е толкова действително, че гоним всеки милиметър точност. А когато някой излезе с 2 милиметра от зададените параметри, превръщаме часа в дискусия за това колко е важно да сме прецизни. Защото ако сърдечен или очен хирург направи разрез извън предвиденото място, може да има сериозни последици, или ако архитект не чертае прецизно, сградата може да се окаже крива. В „Светлина“ целим да покажем на учениците, че всяко знание изисква поне едно добре усвоено умение, ако искаме да бъдем професионалисти в своята област.

Разбира се, много важно е да споменем, че едно от любимите занимания на учениците в „Светлина“ е именно ученето чрез игра. Използвайки конструктори Lego Education WeDo 2.0 и Lego Spike Prime, учениците влизат в ролята на истински инженери, съставяйки лего роботи, които след това програмират, преминавайки през стъпките на модела Engineering Design Process, а именно: запознаване с даден проблем, планиране, изграждане на робота и неговото програмиране, адаптиране и рефлексия. И както обичаме да казваме, никое знание не върви без определено умение. Затова силно наблягаме на сътрудничеството между учениците в тези дейности, като един или два екипа заедно решават даден проект.
Автор: Тодор Добрев, преподавател по математика, STEAM и клуб по роботика в Частно основно училище „Светлина“