Преди седмици се проведе Световен маратон за промяна на образованието, организиран от Education 3000. Сред поканените от страна на България участници в маратона бе Образователна група „Светлина“. Целта на Educatiоооn 3000 е да създаде нови парадигми за цялостно обучение по целия свят с помощта на образователни институции, за да създадат съвместно oбразование и практики със съзнание, любов и хармония, които да отговарят на реалната необходимост на днешните деца, на обществото и на самата планета.
По този повод, разговаряме с Анна Гумас, Мениджър “Обучения и развитие” в Образователна група „Светлина“, която ще ни разкаже повече за холистичните практики, които е представила в този вдъхновяващ маратон.
- Здравейте, какво представлява Педагогика 3000 (Educatioооn 3000)?
Това е педагогика на третото хилядолетие. Основател е Noemi Paymal и организацията обединява верига от училища по цял свят, които споделят практики помежду си и провеждат обучения на специалисти в сферата на образованието. Педагогика 3000 е най-общо казано, педагогически тласък с акцент върху децата на днешния и утрешния ден, който е съобразен с тяхната промяна и нов начин на живот и се стреми да отговаря на реалните нуждите на децата и обществата. Важен акцент е стремежът да бъдат насърчени да знаят и да приемат, че всеки има право на вътрешен мир и хармония. Педагогика 3000 стимулира научните изследвания и сътрудничи за създаването на цялостна образователна система не само за ученици, но и за кърмачета, студенти и родители. Водещо разбиране е, че образованието трябва да бъде съобразено с индивидуалните нужди на детето и да го насърчава да развива своите таланти и умения.
- Как протече маратона и какво беше участието на образователна институция „Светлина“, която представлявате?
Маратонът се проведе изцяло онлайн, предвид ситуацията, но беше важно да се случи, за да може образователни специалисти от различни държави да споделят опит и полезни практики, които останалите участници и институции да могат да ползват в своите организации. В маратона взеха участие 44 държави, като повечето от тях споделиха опит и конкретни инструменти най-вече в областта на интегрирането на STEAM в образованието, както и различни практики за работа и индивидуален подход с ученика.
Образователна група „Светлина“ е първата образователна институция за холистично обучение в България, лицензирана от Министерството на образованието в България. Групата включва – Основно училище „Светлина“, верига ясли и детски градини „Светлина“ и първата частна лицензирана гимназия за ИТ и дигитални умения в България на име „СофтУни Светлина“. Екипът ни се състои от специалисти в различни области, свързани с детското развитие – педагози, психолози, логопеди, спортни инструктури, обединени от общата мисия – „Щастливо дете днес, успешен човек утре“, и опитът на колегите в различни образователни направления е огромен.
- В този смисъл какъв е опита, който споделихте за интегрирането на STEAM в отделните звена в Образователна група “Светлина”?
Част от образователна група „Светлина“ е първата професионална гимназия по дигитални умения “SoftUni Svetlina“. Основен акцент на обучението в гимназията е да създава адекватно на дигиталния свят образование, давайки старт в професиите на бъдещето, заедно с практически и социални умения, за да преминава учебното време в добра социална среда – активна, подкрепяща, дружелюбна, позитивна и емпатична, в която учениците да развият страст към ученето, богата обща култура, отличен английски език и социално-личностни умения. Част от дисциплините, които учениците изучават са програмиране, софтуерни технологии, дигитален маркетинг, дигитално предприемачество, дигитални изкуства, графичен дизайн, видео продукция и мултимедия, за чието ефективно преподаване се използва модулен подход в организирането на учебното време. Интегрирането на STEAM в образователния процес на SoftUni Svetlina означава комбинирането на предмети, като физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование, музика и изкуство. Модулната организация на учебния процес е вид блокова организация на учебния процес, която ни помага да обединяваме тези предмети в по-общи дисциплини, като физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование, музика и изкуство. Позволява ни да надграждаме чрез модули всяка основна тема, както и ни дава възможност да разглеждаме изкуството през призмата на науките и обратното, предполагайки по-холистичен учебен подход. Целта на тази форма на организация е да позволи на нашите учители да планират и изпълняват самостоятелно междупредметни връзки между няколко различни предмета и да създаде благоприятни условия за редовни посещения от ИТ специалисти, които да асистират и консултират учителите ни по време на час. По този начин учителите се чувстват по-подкрепени от професионалисти, а от друга страна учениците са все по-любопитни към съответния сектор и получават повече практическа информация от източника. Като едно от основните предимства на модулния принцип на обучение е това, че позволява интензивно фокусирано обучение, нужно при усвояването на дигитални умения, където се изисква фокус и концентрация за по-продължително време.
- Приложима ли е тази програма и за по-малките? Как това се случва в Основното училище “Светлина”?
Основните ни цели, що се отнася до по-малките, са няколко: да направим междупредметните връзки, като основно изискване в подготовката и планирането на уроците от нашите учители, т.е да развиват своите уроци с няколко интердисциплинарни направления, свързани с основния предмет. По този начин учениците надграждат и разширяват своите знания по един естествен път, като постепенно се научават да правят връзки с реалния живот и разбират защо това е важно и кога и къде могат да го използват. А всъщност днешните поколенията се интересуват от практичността на знанията – ЗАЩО трябва да го учат и КЪДЕ ще го използват.
Веднъж месечно учителите планират съвместни уроци между двама или повече учители, което всъщност улеснява интегрирането на тези интердисциплинарни връзки. По този начин се създадат творчески уроци, които генерират голям интерес и повишават мотивацията на учениците. Общите уроци помагат на децата да правят сравнения и улесняват разбиранията им, чрез паралелно представените теми. Те интегрират вербални, визуални и практически техники за изграждане на специфични възприятия и идеи, както и тяхното консолидиране. Успешна пректика са общите уроци по история с изкуство, български с английски, математика с английски и български и др.
Друга практика, която използваме са нашите „Open houses“ или Откритите уроци, както ги наричаме и те могат да бъдат два вида:
Открити уроци в присъствие на родителите: Целим учениците да покажат и развият своя потенциал пред публика, да представят придобитите умения и знания по различни предмети едновременно, да покажат, че своите артистични, творчески и презентационни умения.
Открити уроци с участието на гост-лектор. Те се превръщат в част от нашето гражданско образование и дават възможност на учениците да се срещнат с професионалисти от различни сектори на иновативни компании. Много често гостите ни са родители на нашите деца, които практикуват интересни и нетипични професии. Те споделят своя опит от областта, предизвикателствата на професията и интересни факти. Този тип уроци също могат да отразяват определени глобални инициативи и дейности заложени в творческия календар на училището за учебната година и могат да бъдат насочени към развиване на лични качества и умения. Характерен за нашата работа е индивидуалният подход в работата с всяко дете.
- Какви практики споделихте в областта на индивидуалния подход?
Вярваме, че индивидуалният подход към всяко дете е изключително важен, тъй като всяко дете учи по различен начин. Индивидуалният подход за работа според нивото на ученика и според начина на предоставяне на информацията е от съществено значение за повишаване на образователните резултати и личностното развитие на децата. Именно за това учителите ни подготвят и работят с много допълнителни материали и ресурси, според нивото и индивидуалните потребности на децата.
С началото на всяка нова учебна година всеки клас започва да работи по различен проект и в края на годината се презентира окончателния проект. Като примерен проект мога да посоча Списанието „20 години Светлина“, където наш учител фасилитираше целият процес по създаването на крайния продукт, който беше представен на родителите и други образователни организации.
Споделяме разбирането, че децата трябва да бъдат насърчавани в области, в които са добри, което им помага да изберат своята кариера много по-рано. Именно за това училището следва програма за ранно кариерно ориентиране, в която учители, родители и ученици си сътрудничат непрестанно. Преподавателите в Светлина активно подкрепят и подпомагат учениците при откриването на интереси и развиването на индивидуалните способности на всеки ученик. През учебната година организираме общи родителски срещи, както и индивидуални такива, в които споделяме индивидуални препоръки и насоки за всеки ученик.
В началното училище работим и с деца със специални нужди. Ресурсният ни учител работи по индивидуален учебен план, но междувременно децата се социализират с основната група ученици. Чрез множество дискусии и инициативи в присъствието на психолог създаваме разбиране за всички класове, че има различни видове семейства и хора, към които трябва да се отнасяме с разбиране и уважение. Включваме децата със СОП в групови проекти и инициативи, като ги приобщаваме максимално да участват в училищния живот.
- Какво е посланието, което отправихте към другите участници в маратона
Всички работещи в сферата на образованието e необходимо да успеят да намерят своите инструменти за подкрепа на децата и семействата, така че тази най-предизвикателна година да се превърне в океан от възможности за нови знания и умения.
- Благодаря ви за споделеният опит и полезна информация!
Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.