Емилия Йорданова е дългогодишен практикуващ педагог, с непрекъснат стремеж към самоусъвършенстване, към търсене и въвеждане на иновации в работата с деца. Съучредител е на Институт за прогресивно образование, един от преводачите на JUMP Math. Съавтор в система „Приятели“ – изд. „Анубис“. Има публикации в специализирани педагогически издания. Създава и своя авторска система – „Знамогика“, която разработва и публикува иновативни образователни ресурси онлайн – учебни комплекти, интерактивни образователни игри, онлайн курсове и т.н. Преподава и ментална аритметика, защото е убедена, че всичко в този свят говори на езика на математика.
За себе си допълва още: „В ОГ „Светлина“ съм от 4 години и намерих тук свобода и възможности да работя с децата от най-благодатната възраст – първите 7. Работя с деца от подготвителен клас, защото точно на тази възраст децата са особено интересни и с отворени сетива за развитие, с усещане за света като място, изобилстващо от възможности за откривателство и творчество.“
- Здравейте, Вие сте част от педагогическия екип на Образователна група „Светлина“ като основен учител на предучилищните групи. С какво е по-специфична работата с децата в тази възраст и защо е важно доброто предучилищно образование?
Първите 7 години всъщност са най-сензитивната възраст в живота на всеки човек и именно това определя спецификата на работа с децата в предучилищните групи. Доброто образование в тази възраст е особено важно, защото в този период се поставят основите на изграждането на личността. Вроденото любопитство, което прераства в любознателност – задаване на въпроси, изясняване, разсъждаване. Правенето на връзки между нещата и явленията в природата и социалния свят, е отличителна черта на възрастта с особено голямо значение за бъдещото развитие на детето. Децата обичат да играят и експериментират, не се страхуват да грешат и по този начин много по-лесно учат.
В тази възраст децата имат голямо доверие в отговорните възрастни и буквално попиват всяка наша дума, действие и модел на поведение. Друга отличителна черта е тяхната искреност и прямотата в общуването, което улеснява комуникацията им с околния свят. Важно е да се знае, че на тази възраст децата имат т.нар. блокови възприятия, т.е. те не сегментират познанието, това се случва на по-късен етап и затова всичко, което децата научават, трябва да бъде в неговата цялост. Всяко знание е важно да премине през всичките им сетива, да бъде съпреживяно, защото емоциите и чувствата са особено важни в процеса на научаване. Чувството, което децата влагат, както и положителното отношение, много им помага да напредват в процеса на познанието. Това според мен са най-отличителните черти на децата в предучилищна възраст.
- Като отдаден учител, освен на задължителния общообразователен материал, вие също така насочвате вниманието на децата към важни социални теми, в подкрепа на тяхното развитие като осъзнати личности и отговорни граждани. Тази година ОГ „Светлина“ посвещава на социалната кампания „Бъди промяната – спаси Земята“, насочена към живота и значението на пчелите. Какви активности провеждате с децата, за да ги запознаете по достъпен и интересен за тях начин с тази важна тема?
В детската градина, подобно на училище, има предмети, които са наречени образователни направления и по всяко от тях ние провеждаме различни активности. Няма направление, в което да не може да бъде засегната тази толкова важна за бъдещето на човечеството тема, каквaто е темата за пчелите и да не може да бъде отразена, разбира се според спецификата и възможността на тази възраст.
Например по околен свят, който при нас се дели на природен и социален свят – запознахме децата с живота на пчелите, като четохме различни материали, гледахме образователни филмчета и всичко научено в последствие обобщихме през игри, защото за тях това е най-добрата и естествена форма на учене и разбиране. Заедно разгледахме пчелата като част от една общност в кошера. Учихме за ролите на различните пчели – работнички, търтеи и царицата, които децата даже забелязаха, че се отличават по външен вид. Именно през кошера, който представлява един съвършен социум, ние се учихме на грижа за другия, както пчелите се грижат за следващото поколение. Говорихме с децата за всичко, което пчелата трябва да знае. С помощта на книжката „Пчели и мед“ децата научиха на достъпен език много за пчелите и получаването на меда, защото в стихотворна форма се въприема и запомня много по-лесно.
Заедно учихме за историята на пчелите, които са едни от най-древните животни и благодарение на тях се върнахме при древните гърци и египтяни. Говорихме за професията на пчеларя – как се облича, с какви инструменти си служи, как се грижи за тях. Учихме се на екипност като правихме сравнение с поведението на пчелите, защото те са съвършен екип и колкото един човешки екип е по-сплотен, толкова по-добре си върши работата.
С пчеличките учим математика особено лесно, защото те са любим образ на децата – развиваме количествените им представи – броим и смятаме, измерваме височина, широчина, дължина, учим геометричните фигури и т.н. Понякога включваме конкретни факти за живота на пчелата и сравняваме същите факти при човека, за да добият представа колко малко наглед животинче каква огромна работа върши през целия си живот, създавайки значение за другите. Това е много важно и децата трябва да знаят колко много смисъл има в това да си полезен за другите.
По български език изучаваме достъпни за възрастта литературни произведения – приказки, разкази, стихотворения. Учим се да се изразяваме на книжовен български език, обогатяваме речника си с понятия по темата. Малките деца разбират, че Баба Меца и малките лакоми меченца много обичат мед, а големите, че мечката се интересува не толкова от меда, колкото от ларвите – тя много обича самите ларви.
Знаете, че при нас се залага на билингвалното обучение, т.е. трябва да имаме пълна покриваемост на изученото и на английски език. Децата овладяват достъпна лексика за пчелите, меда и пчеларя, учат се да се изразяват на правилен английски език, пеят песни и учат стихотворения за пчеличките на английски, възприемат литературни произведения от съвремени детски писатели по темата на английски език.
По музика това знание се разви като включихме различни инструменти и танци. Децата вече знаят, че пчелите танцуват и този танц е много важен, защото служи за техен ориентир и именно през танца си предават сигнали и информация например за това къде се намират добрите за тях цветя за паша.
По физическа култура играем интересни подвижни, състезателни тематични игри, със сюжет с пчелички, в който вплитаме бягане, тичане, провиране, ходене в зиг-заг, хвърляне и какви ли още не физически действия. Най-важното обаче е, че формираме с тяхна помощ спортен дух, също като пчеличките, защото без него те няма да могат да осигурят на кошера достатъчно храна.
Много важни за нас са също направленията изобразително изкуство и конструиране и технологии, по време на които заедно с децата създаваме различни проекти, чрез които се учат да работят в екип, точно както пчеличките.
- Какво знаят децата за пчеличките и вълнуват ли се от тази тема?
Темата веднага грабна децата. Пчеличките са любим образ на повечето деца. Изключително любознателни са и непрекъснато питат – какво се случва с пчеличката, как живее тя, с какво се храни и какво прави през зимата. Обичат много да слушат факти от живота на пчелите, които запомнят много лесно, защото точно в тази възраст тяхната памет е изключително добре развита и с лекота запомнят всичко, което чуят и ги вълнува. Нашата цел е чрез всички тези активности да се опитаме да насърчим децата, така че да усвоят, колкото може повече информация за начина на живот и за значението на пчелите, за да бъдем отговорни за съхраняването на този вид на Земята и колкото по-емоционално и съпреживяно е това знание, толкова по-трайно е то за тях. Децата знаят много за пчелите – за значението им, за строежа на тялото им, за различните роли в кошерите, за пчелните продукти и много други неща, които в последствие събрахме в една интерактивна детска енциклопедия на английски език. В нея заедно сложихме всичко, което знаем за пчелите, като децата с много ентусиазъм и желание изработваха, изрязваха и подготвяха материали за пчеличките. В програмата ни включихме и специален кулинарен ден, в който заедно с децата направихме палачинки и хапнахме мед, а те бяха много щастливи.
- Кое е най-интересното нещо, което вие самата научихте за живота на пчелите и искате да споделите с нашите читатели?
За мен беше интересно, че пчелите са вегетарианци, защото и аз самата съм такава. Също така те не виждат червено и това беше много интересно за мен и децата, защото някои хора смятат, че ако са облечени в червено, това може да предизвика пчелата да ги нападне, а тя всъщност вижда червеното като черно. Основните цветове, които виждат пчелите са други: синьо, зелено и ултравиолетово. Могат да видят оранжево, но не и червено. Също интересен факт е, че пчелите имат 2 стомаха, като единият служи за пренасяне на цветен прашец, а другият е за храносмилане. Медът съдържа много калий и поради тази причина микробите нямат никакъв шанс за оцеляване. Медът е единствената храна, която се усвоява на 100% и това е наистина уникално и безценно, а пчелата е единственото животно, което произвежда храна за човека.
- Защо според вас е важно да образоваме децата от най-ранна детска възраст по теми, свързани с опазване на живота на човечеството и Планетата Земя?
Ако пчелата изчезне, на човечеството няма да му остават повече от 4 години живот. Тази мисъл е приписвана на Айнщайн, а ние знаем, че всъщност огромен процент от опрашването не само на селскостопанските култури, а на флората на Земята принадлежи на пчелите. Те не само опрашват растенията, но по този начин поддържат и защитават биоразнообразието. В последните години пчелите, които са били 20 000 вида са намалели в огромен процент, а тяхното изчезване се дължи най-вече на използването на пестициди, на обезлесяването и на липсата на цветя.
Именно заради това тази тема стана особено важна за нас възрастните, а ние като отговорни такива трябва да я предадем на децата, за да продължат да инициират опазването им. Важно е да създаваме условия, в които пчелите да имат свое местообитание и среда за живот. Например много градове променят своите градоустройствени планове, така че да създават подходящи условия за живот на пчелите и се изграждат пчелини в самите градове. В България е точно обратното за съжаление. А най-доброто, което можем да направим е да образоваме децата, да ги насърчим да създават смисъл, да правят добро, да живеят в хармония и грижа за природата!
Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.