Разговаряме с Маргарита Радулова, която заедно с Горан Досев създават детска био кухня – ЗеЛео. Повод за срещата ни са новите изисквания към храната в детските градини и училища, които влязоха в сила от 13-ти февруари тази година. Всички храни, които се дават на децата, трябва да отговарят на европейски регламенти, като напълно се забраняват консерванти, оцветители и подсладители.
- Като детска био кухня, която приготвя храна за деца в градинска възраст, какво е мнението ви за приетите изисквания?
Много обичам нови изисквания в детското хранене. Според мен това е един от браншовете, в които трябва да има най-много изисквания и колкото повече, толкова по-добре. „Новите изисквания“ са всъщност един абсолютен минимум. Те са просто уеднаквяване на регламента за европейските страни. За нас нямаше абсолютно нищо ново. Ние спазваме много по-високи стандарти откакто е създадена кухнята през 2012 година. Истината е, че на много места в Европа детското хранене е на много ниско ниво. Децата масово се хранят основно с тесто, месо, картофи и много пържени храни. Прекрасно изключение е Франция, където изискванията за качеството на храната са много високи. Те са и абсолютен шампион по екологично отглеждане на плодове и зеленчуци. Във Франция е забранена употребата, както на пестициди и изкуствени торове при отглеждането на плодове и зеленчуци, така и на хормоните в животновъдството. Имаме много да учим от тях!

- ЗеЛео отдавна подготвя здравословни менюта за най-малките от качествени продукти, но според вас ,какви още регламентирани промени трябва да се направят, за да се хранят децата балансирано и пълноценно?
На този въпрос ми се иска да отговоря съвсем директно.
- Да се намали позволеното количество захар. Бялата захар да е забранена.
- Да се забранят всички колбаси със съдържание на нитрити!
- Ябълките и краставиците да бъдат задължително белени. Това са най-често приеманите плодове и зеленчуци, а всички знаем за нещата, с които се пръскат и торят. Така приетото количеството химикали не изчезва, но поне се намалява значително.
- Да се въведе максимум на глутен-съдържащи закуски. В момента се прекалява с тестото. Самите деца не се чувстват нахранени, ако не им се подуе стомаха от някоя кифла. Не чувстват ситост от кисело мляко с плод (например), защото не са свикнали да усещат, че са получили необходимата енергия без тесто и захар.
- Кои са основните групи храни, които задължително трябва да присъстват в менюто на малките деца?
Тук няма да кажа нищо революционно – ключът е в разнообразието. Разбира се, най-важни са зеленчуците и плодовете. И после останалите – яйца; млечни продукти – кисело мляко с повече пробиотични щамове, добре узрели сирена; качествени меса – по възможност пасищни; зърнени – аз лично съм привърженик на тези без или с по-ниско съдържание на глутен.
- За какво трябва да внимават родителите и кога могат да бъдат спокойни, че детето им се храни здравословно?
Повече салати, супи и свежи плодове. Ако има възможност и млякото да е органично, а хляба с квас, е още по-добре. И храна за мозъка – риба, яйца, авокадо и т.н.

- Много деца не харесват новите продукти, които се появяват в менюто им като булгур и киноа. В този смисъл, кое е по-важно – на едно дете да му е вкусно или храната да бъде полезна и могат ли двете да се съчетаят в една добра комбинация?
Не трябва да се избира между удоволствието от храната и нейните хранителни ползи. Хубаво е децата да се научат на истинския вкус на храната, без всичката захар и подобрители вътре, защото истинската храна е вкусна. Просто хората са отвикнали. Това е трудна работа и определено изисква доста творчество и умения по дипломация. В началото смесвах киноата с ориз, като постепенно намалявах количеството ориз. Вършеше работа. В момента и двете ми деца са в период, в който не обичат киноа. Това се променя постоянно. Понякога стигам и до чиста лъжа. Последната е, че казах на малката ни дъщеря, че тараторът е зелен, защото краставиците са престояли вътре по-дълго. Не смятам, че е правилно да се лъжат децата, но това е единственият начин да я накарам да яде авокадо и истински се насладих на апетита, с който го хапна. Така че, понякога трябва да проявим и ние творчество, за да постигнем резултат. Но не е невъзможно.
- Благодаря ви!
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се занашия бюлетин.