Как да помогнем на децата да са в по-голяма степен осъзнати за собствените си емоции.
Криза на психичното здраве
Всички знаем, че психичното здраве е съществен компонент за щастлив и удовлетворяващ живот. Психичното здраве е необходимо, за да може човек да бъде продуктивен по време на работа и да създава щастливи и здравословни отношения с околните. Колкото и проста да звучи, това е много сложна игра. Намираме се в криза и много хора страдат от депресия. Според Световната здравна организация над 300 милиона души по света страдат от депресия. Това е шокиращо количество хора, които живеят в страдание. Необходими са промени, за да се преодолее този широко разпространен проблем. По-добра осведоменост по въпроса и образование за психично здраве са от решаващо значение и трябва да бъдат включени в училищната система, ако изобщо ни е грижа за бъдещите поколения. Ние им дължим нашата помощ, за да це променят сега, защото без промяна всичко остава същото. Наше задължение е да бъдем по-добри модели за подражание.
При такава епидемия, защо трябва да чакаме, докато все повече хора се озовават на това дълбоко, депресивно място, преди да успеят да разберат какво се случва и какво да направят, като същевременно много случаи остават без лечение и не получават нужната помощ, а това което всъщност е нужно, е да вземем живота в собствените си ръце. Не лекуваната депресия може да доведе до злоупотреба с наркотици и други забранени вещества, в опит да бъде притъпено чувството на вина. Ако искаме по-добър свят, тогава трябва да предприемем действия. Депресията може да се лекува. Емоционалната осведоменост трябва да бъде ключова тема сред децата и младите хора днес.
Премахване на стигмата
Ако ценим нашите деца и млади хора, както и света, в който сме ги „довели“, то от нас зависи да се погрижим за техните емоционални нужди, а не само физически. Емоционалното благополучие трябва да се разпознава при децата, а не само при възрастни. Трябва да уважаваме и почитаме техните емоции, да ги изграждаме, да им насаждаме знания, информация, умения, механизми за справяне, които могат да им помогнат да се справят по-добре с депресията, ако в бъдеще почука на вратата им. Децата се нуждаят да се чувстват ценени и уважавани. Като предприемаме действия и насърчаваме здравословен разговор за личните емоции, можем да премахнем стигмата, която заобикаля психичното здраве. Психичното здраве трябва да се признава по абсолютно същия начин като физическото такова.
Според изследвания „Повече от половината от всички възрастни с психични проблеми са били диагностицирани в детска възраст, а по-малко от половината са били лекувани по подходящ начин по това време“ във Великобритания. Ако това не е достатъчно доказателство, че трябва да се справим с проблема с депресията и да се погрижим днес за нашите млади хора, не знам тогава какво е.
По-добри ролеви модели
За да променим всичко това, ние трябва да променим себе си. Отхвърлянето на емоциите на младите хора още от ранна детска възраст, когато все още нямат представа за реалния свят, просто защото приемаме, че трябва да са щастливи, тъй като нямат притеснения или отговорности, е неправилно адаптирано отношение от родители, детегледачи или учители. Това не е нищо повече от мързел. Детето се нуждае от сигурност, не само физически, но и емоционално, за да изгради стабилност и увереност, а също така да получи разбиране за хората около него. Това им дава мъдрост и по-добро преценка на характера.
Суровите родителски стандарти, честите наказания, злоупотребите, липсата на възпитание, похвала и обич причиняват ниска самооценка при децата, а също и при възрастните. Химията на мозъка е една и съща в това отношение, като не оставя нищо повече от „полуфункциониращ човек“.
Решението
Всички можем да започнем да създаваме по-добро бъдеще за следващото поколение, като обучаваме децата около нас за техните емоции, насърчаваме ги да говорят за своите чувства, това им дава увереност в себе си и чувство за принадлежност. Насърчаването на децата да уважават емоциите си по творчески начин е мястото, където започва промяната. Усещането, че може да потърси подкрепа, когато се нуждае и да изрази как се чувства без страх, са нещата, които могат да променят живота на детето.
Знанието е сила.
Източник: Thrive Global
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.