Представяме Ви Петя Пенева, Директор на Първата частна професионална гимназия по дигитални науки „СофтУни Светлина“ .
- Здравейте, измина малко повече от месец от началото на тази учебна година. За това време успяха ли учениците, а и учителите, да се адаптират към новата реалност?
- Ученици и учители успяха да се адаптират бързо и лесно към новите условия, за което положихме всички усилия. Противоепидемичните мерки се спазват от всички в училище доста отговорно и вече тече един нормален учебен процес. За това ни помогна и т.нар. „installation weeks” – адаптационен период, който е практика за гимназията и се случва в началото на всяка учебна година.
- Предполагам, че за гимназистите е най-трудно да спазват изискването за социална дистанция. Има ли „бунт срещу маските“ и като цяло срещу новите изисквания днес?
- По-скоро бих казала, че всички проявяват разбиране и отговорност, и учениците се съобразяват с изискванията на новата реалност, но за тях разбира се, не е особено приятно да бъдат с маски. Факт е обаче, че правилата се спазват и много рядко се налага да се прави забележка на някой ученик, че е без маска в сградата на училището. Като цяло, всички се държат отговорно и няма бунт срещу правилата.
- Как се справихте с предизвикателствата на дистанционното обучение, през което практически премина целия втори срок и учениците завършиха онлайн? Отчитате ли пропуски в знанията на гимназистите сега, когато се върнаха физически в училище?
- Съвсем скоро ще имаме данни какви са реалните резултати от онлайн обучението, но трябва да отчетем факта, че след лятна ваканция резултатите винаги спадат и има разлика в представянето при непосредствено взет материал и когато се проверява знанието след период от време. Предстои ни да направим анализ и при нужда ще се изработи „екшън“ план за наваксване на евентуално пропуснати знания от миналата година чрез консултации и индивидуална работа с всеки ученик, както и чрез видеа и материали, в т.ч. и работни групи за подкрепа от учениците. Имаме менторска програма, която стартира пилотно миналата година, в която ученици помагат на ученици да наваксат с материал, който ги затруднява – било то от гледна точка на тяхната мотивация или поради пропуск от предишни години и невъзможност сега да надграждат с нови знания.
Миналата учебна година беше специфична, но ние като екип доста бързо успяхме да се организираме и да предприемем съответните стъпки и мерки, за да бъдем адекватни и да имаме един добър учебен процес. Буквално в рамките на един уикенд – от петък 13-ти март, когато беше обявено извънредното положение до понеделник – 16-ти март, успяхме да направим доста добра организация и в понеделник стартирахме обучението в платформата Discord (Дискорд) – това не е образователна, а геймърска платформа и реално доста от учениците прекарват времето си там. Ние успяхме чрез нея да стартираме обучението на учениците и така да направим един силен и успешен старт. Използвахме позната за тях платформа и по този начин успешно и бързо влязохме „в техния свят“. Това е място, в което те досега са играли само игри, а сега трябваше също и да учат. След време преминахме на G-Suiteи съответно Google Classroom, Google Hangauts, Google Meet и всички други опции, които предоставя G-Suite for education. Практиката при нас е по принцип да се използва Google Classroom и благодарение на това, учениците работиха с познат за тях инструмент.
От ден първи обучението протичаше синхронно при нас и изцяло следваше реалната дневна учебна програма. Това, което беше различно е, че учителите даваха много повече домашни от обикновено. Политиката на нашето училище, по принцип, е да не се затрупва ученика с домашна работа и се стремим към баланс между учене, усвояване на знания и личния живот, защото знанията придобити извън училище, също са ценни и е важно да вървят паралелно. Но в тази ситуация домашната работа беше повече, за да можем да запълним времето на ученика и да го ангажираме с полезен учебен процес – нещо за което и самите родители ни призоваха.
Смятам, че като обучителен процес дистанционното преподаване беше доста успешно, но в същото време вярвам, че чисто психологически в дългосрочен план не е най-доброто решение, особено в тийнейджърските години. В тази възраст учениците имат нужда от пряко общуване и социализация, за да придобиват различни умения, което е възможно извън домашната среда, тъй като усвояването им е свързано с пребиваването и спецификите на една групова динамика, каквато имаме в класната стая. Ние работим с много богат инструментариум от интерактивни дейности, чрез които вкарваме учениците в различни ситуации и казуси, било то да работят в екипи с приятни за тях хора или други, с които трудно се разбират, да решават различни задачи и да изготвят проекти, т.е. всичко това което се случва в реалния живот. Всичко това запазихме и в онлайн обучението, но интеграцията беше различна. Впечатление прави, че учениците нямаха търпение да се върнат в класната стая, защото явно този контакт им липсваше.

- Споменахте, че сте влезнали в света на учениците – какво вълнува младите хора днес?
- Интересите на тийнейджъра в днешно време, бих казала че както при възрастните, са многоспектърни – имаме ученици, които обичат да четат книги, други се интересуват от наука или са изключително насочени към изкуствата. Масово обаче се вълнуват от компютърни игри и друга голяма част от учениците се вълнуват от активности като каране на (скейт) бордове. Това са двете най-големи групи при нас като странични интереси извън училището. За моя радост, не са малко и децата, които в коридорите се усамотяват с книга в ръка.
- Как задържате интереса на ученика и какво ги мотивира да се развиват и да останат в класната стая?
- Мотивацията на учениците, които учат при нас в по-голяма степен е лична, разбира се има случаи, в които родителите са оказали своето влияние в тази посока. Водеща е представата им за професиите, които се изучават при нас. Не са много децата, които не осъзнават какво реално прави един предприемач, графичен дизайнер или програмист, но има и много ученици, които знаят защо са именно в тази гимназия и какво точно искат да постигнат. В повечето случаи най-голямото предизвикателство, независимо от формата на обучение, е как да се справим с интерактивността на героите в игрите, които са доста по-атрактивни от учителя „пред дъската“ 😊. Децата все още не са се научили как да сменят приоритетите си и да се организират, така че в клас да учат, а извън час да играят на игрите, които ги вълнуват.
За да ги задържим в класната стая, ние се опитваме да им предоставим интересно обучение. В този смисъл, в програмата е заложена проекто базираност, множество интеракции с учениците, които не са наблюдатели в час, а имат ключова роля за обучението. Ако до вчера обучението е било като една пиеса и учениците предимно са слушали това което учителя им представя, то сега те са главните актьори в тази пиеса, защото ние всички учим най-добре когато участваме лично. Важно е да чуем децата, дори и да не дават винаги най-правилното решение, защото само когато им показваме, че ги „виждаме“, чуваме и зачитаме, учениците ни ще се превърнат в мислещи хора. Нашите ученици знаят, че ще бъдат разбрани, учителите са близки с тях и си взаимодействат като с големи хора, а това е още една стъпка те да се чувстват добре в училище и да искат да бъдат там. Всеки един ден нашите ученици ни обогатяват, защото ни разкриват чрез себе си и своя свят, и ние ценим тази връзка с тях. Ето защо, нашият стремеж е да им предоставим възможност за ефективно учене, в което виждат смисъл и осъзнават това което учат. Стремим се да бъдем близко до тях и да имаме добри взаимоотношения с децата.
- Как родителите могат да ви подкрепят във вашите усилия и на какво трябва да обърнат внимание, когато имат гимназист вкъщи?
- Обучителният процес е взаимна работа между ученици, учители, родители и училището като институцията. Ако един от тези елементи липсва или абдикира, или дава различни послания, то тогава работата няма как да бъде ефективна. За наша радост имаме подкрепящи родители, които осъзнават ценността на това, което правим и искаме да постигнем в процеса, и всъщност сме щастливи да имаме тяхната подкрепа. За мен един от най-големите минуси на нашата образователна система е така нареченото бележкарство. Безсмислен е стремежът на един ученик да се бори за кухи оценки, а не за знанието, което стои зад тях. Оценката всъщност трябва да е последният елемент на цял един процес по усвояване на знание, личностно развитие и компетентности. За това тези родители, които са насочени само към оценката като краен резултат, не правят услуга на своите деца, защото тя не те прави успешен човек утре.

- Какви са предимствата на Частна професионална гимназия по дигитални науки „СофтУни Светлина“ и какво я отличава от другите гимназии?
- На първо място различната методология на работа. Смея да твърдя, че сме една от много малкото гимназии в България, които поставят акцент върху холистичния подход, стремежа ни да развиваме учениците в цялост и да работим с всеки един от тях. Също така да интегрираме иновации всяка година в инструментариума с които работим – менторската програма, за която споменах, друга такава е „team beyond” (тийм бейонд), в която нашите успешни ученици, но не през критерия на оценката, а такива които имат постижения в професионална или съвсем различна област, са отличени заради постигнати високи резултати извън рамката на държавния образователен стандарт – олимпиади, състезания, спортни постижения. Слагаме на първо място личността, нещо което в повечето училища не се случва. Децата са преди всичко личности, а не част от масовката, защото всеки един от тях е различен и успявайки да видим тази различност, успяваме да разгърнем по-голяма част от потенциала им. Отличната езикова подготовка, разбира се специфичните професии, които изучаваме, защото това са едни от най-актуалните, бързо развиващи се професии, и децата ни ще могат да влязат директно в работна среда при завършване. Професионалната ни подготовка е много добра и е свързана с много практика и знания, начина на мислене, които е по-близко до практика и казуси, изграждаме едно мислене на хора, които са вече в бизнеса и така учениците ни са добре подготвени за бъдещето. Разработваме нова оценъчна система, за да се справим с бележкарството и да награждаваме успехите по личностни заслуги. Развиваме личния брандинг на учениците, защото само след няколко години те излизат на пазара на труда и нашата цел е завършвайки тази гимназия, те вече да бъдат осъзнати и подготвени за работа.
- Благодаря ви за отделеното време!
Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.