Емилия Енева е директор на Иновативно основно училище „Светлина“, част от Образователна група „Светлина“. Бакалавър по специалност „Социални дейности“, профил „Социална работа с деца“ и Магистър по „Специална педагогика“ към Софийски „Св. Климент Охридски“.
Работата ѝ като педагог на ученици със специални образователни потребности я мотивира да търси и прилага подход към децата, който е насочен към индивидуалните възможности и нужди на всеки ученик. Определя като незаменимо чувството на удовлетворение, което изпитва всеки път, когато успява да научи децата на стойностните за тях неща, с много време и усилия. Обича децата и работата с тях я зарежда с енергия и сили. Приема обучението и възпитанието на децата като кауза, която допринася учениците да откриват нови хоризонти и възможности пред себе си.
- Здравейте, и тази учебна година е предизвикателство за децата, заради различните форми на обучение в пандемия. Как онлайн обучението промени училищния живот? Не само на децата, но и на учителите..
И изминалата и настоящата учебна година се оказаха предизвикателство за институции, учители, ученици и родители. Образователната система беше принудена да премине рязко към нови форми на обучение, които бяха отлагани години наред. Въвеждането на обучението в електронна среда от разстояние неминуемо промени ежедневието на учениците и учителите. Макар и привлекателна алтернатива до преди 2 години, към днешна дата онлайн обучението се оказва доста сериозно предизвикателство, макар и достъпно, е по-трудоемко и същевременно неефективно. Или поне в никакъв случай ефективно колкото присъственото обучение. Продължителното онлайн обучение доведе до демотивирани, отегчени и изморени ученици, които постепенно губят своята социализация и комуникативни умения. За учителите също е предизвикателство, защото полагат огромни усилия да подберат такива ресурси за часовете си, с които да привлекат интереса на децата и да задържат вниманието им до края на часа. От институция, която има обучителна и възпитателна роля, училището се превърна в една нова реалност, в която се счита за нормално да влизаш в час по пижама, например.
- Какво най-много затруднява децата в онлайн обучението?
Нещата, които затрудняват децата в онлайн обучението са различни. Но основното може би е липсата на „живата“ комуникация, контакта със съученици и учители. За големите ученици месеците, прекарани в изолирана среда, водят до редица психо-емоционални последици. Освен чисто техническите трудности, учениците срещат редица предизвикателства с усвояването на учебното съдържание, с личната самоподготовка, спазването на сроковете за изпращане на заданията, баланса между почивките вкъщи и учебните часове пред компютъра. Липсват границите, които да структурират образователния процес.
- Кой е предметът, който се преподава най-трудно онлайн?
Тук може би всеки учител би изредил редица причини, които затрудняват преподаването по неговия предмет онлайн, но аз лично смятам, че най-голямо предизвикателство срещнаха учителите по математика и по физическо възпитание и спорт. Преподаването на материал по геометрия, например, налага използването на различни приложения и програми за чертане, които неминуемо водят до повече ресурс от страна на учителя. Часовете по спорт са предизвикателство в две посоки – от една страна липсата на подходящи условия за спорт в домашна среда, а от друга страна мотивацията у учениците да изпълняват упражненията в условията на домашния уют.
- Как се промени ролята на родителя в тази ситуация?
На голям процент от родителите им се наложи да заемат ролята и на учители в едно да изпълняват и своите лични задължения. Колкото и да е добре подготвен процесът на обучение от разстояние в електронна среда, учителите нямат възможност да въздействат и мотивират в степента, в която го правят във физическа среда. При малките ученици във физическа среда учителят наблюдава и дава препоръки от това каква стойка е заело детето върху чина до това как организира личните си вещи. Тук е моментът, в който родителят трябва да поеме активна роля и да проследява всички тези фактори в домашна среда – структура на времето, концентрация, активност, стойка, подготовка на учебните ресурси, на домашните и други. За всичко това се изискват специфични умения и подходи, които не всички родители имат, а и не са длъжни. Всичко това води до натрупване на стрес и умора както у родителите, така и у учениците.
- По това време на годината се осъществява прием за следваща учебна година. Какво е важно да следва родителя при избор на училище за своето дете?
Всяко училище има своите политики, ценности и принципи. Най-важното е да има съответствие между тези на училището и тези на родителите. За да развие потенциала си едно дете, освен здраве, любов и грижи, важна роля има и средата, в която расте, опознава себе си и другите и учи.
Когато родителят избира училище, освен договор за обучение, той сключва и един своеобразен „договор“ за доверие, съдействие и активно взаимодействие. В процесът на обучение и възпитание винаги има 3 страни – институцията училище, родители и ученик. Когато една от тези 3 страни откаже съдействие, целият процес се нарушава и не води до никаква ефективност. Затова е от съществена важност детето да посещава училище с желание и да се прибира удовлетворено вкъщи. Смятам, че дори родителят да е избрал най-доброто училище, ако не отделя нужните грижа и внимание на своето дете, резултатите на финала не биха били задоволителни.
- Светлина е първото лицензирано холистично училище. Какво е различното в подхода към децата при вас?
Точно холистичният подход, който използваме в обучението на нашите ученици е това, което ни отличава от другите училища. Целта ни е да развиваме всяка сфера от личността на детето. Да развием потенциала на нашите ученици през дейности, които предизвикват интерес у тях и ги мотивират да бъдат активни участници в учебния процес, да учат през играта и преживяването, да изнесем учебния процес извън стандартната класна стая. Да търсим баланса между емоционално и социално развитие и академичните знания, заложени в държавните образователни стандарти. Чрез холистичния подход съумяваме да развиваме много умения у децата, които ще са им необходими за живота.
- Благодаря ви!
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.