Предучилищното образование води до по-добри социални умения, по-малко или никаква нужда от специално образование през следващите учебни години, по-добри оценки и по-голяма способност за концентрация.
Все повече са научните изследвания, които ясно показват наличието на чувствителен период в развитието на мозъка в ранните етапи на човешкия живот, който определя оптималното развитие на мозъчната кора.
Проучвания, включително 20-годишно проведено проучване, показват, че колкото повече интелектуална стимулация получава детето до четиригодишна възраст, толкова по-развити ще бъдат частите на мозъка, отговарящи за езика и познанието, през следващите десетилетия от живота му. Този период е особено важен също за тази част от мозъка, свързана със семантичната памет, обработваща значенията на думите и отговаряща за общото познание за света.
С нарастването на научните изследвания знанията за детското развитие също започват да стават все по-достъпни за всеки родител. Това знание е много важно, когато решавате дали детето да остане вкъщи до възрастта, в която трябва да започне задължително училищно образование или по-скоро ще предпочетете то да започне предучилищна подготовка в по-ранна възраст.
Ключовата роля на ранния период от развитието на детето
Изследванията върху човешкия мозък дават недвусмислени доказателства за особеното значение на ранния период от живота на детето за неговото развитие и бъдеще. „Благодарение на неврологията за развитието, ние по-добре разбираме как преживяванията в този ранен период от живота влияят на различните етапи на по-нататъшното развитие. Слабото ранно развитие се отразява на здравето (физическото и психическо), поведението и ученето в по-късен етап от живота“ (Значение на образованието в ранна детска възраст, Детска енциклопедия)
Ранното детство се счита за най-важната фаза на развитието.
Здравословното ранно развитие на детето, което включва физическо, социално/емоционално и езиково/когнитивно развитие (всяко еднакво важно), оказва силно влияние върху психическото и физическото здраве, грамотността и математическите умения, както и на житейския успех като цяло.
А липсата на подходящи грижи на този ранен етап може да доведе до много проблеми, като затлъстяване, сърдечни заболявания, ниски академични резултати и др. Това, което се случва с детето в ранните години, е от решаващо значение за траекторията на неговото развитие, според Йоана Матейчук, известен експерт в тази област.
Значението на предучилищната възраст за развитието на детето не може да бъде надценено. Според Карън Браун през това време се случват много динамични промени в сферата на физическото, социалното, емоционалното, моралното, когнитивното и комуникативното развитие. Всички те помагат на детето да разбира по-добре света, себе си и другите хора и създават възможност за задоволяване на собствените си нужди и желания по социално приемлив начин. Тази среща на вашите собствени желания с изискванията на света, намиране на начини за справяне с тези две, често противоположни тенденции, е една от най-важните задачи пред всеки човек. Също така е предизвикателство за полагащите грижи да отглеждат детето по такъв начин, че да го научат на чувствителност към собствените си нужди, готовност да си поставя цели и смелост при постигането им, като същевременно разбират и зачитат гледните точки, нуждите и желанията на другите хора.
Какво казват научните изследвания за значението на предучилищното образование?
Много учени по света са провели задълбочени изследвания за ролята на предучилищното образование в живота на детето. Това е обобщено в изследване: „Защо е толкова важно образованието в ранна детска възраст?“, което стига до заключението, че децата извличат огромни ползи от предучилищното образование: „Децата трябва да започнат предучилищно образование, за да се възползват от значително развитие на мозъка си в тези ранни години“.
Какви са ползите? По-добри социални умения, по-малко или никаква нужда от специално образование през следващите учебни години, по-добри оценки и по-голяма способност за концентрация. По подобен начин някои изследователи стигат до заключението, че децата, посещаващи детска градина, обикновено не напускат училище, завършват гимназия и продължават образованието си след завършване на гимназия. Те също така са склонни да имат по-малко поведенчески проблеми и е по-малко вероятно да участват в престъпления в юношеството и ранната зряла възраст.
Ролята на предучилищното образование
Родителите започват да осъзнават, че условията за развитие, които предоставят на децата си до тяхната пета-шеста години, ще имат важни последици за тяхното развитие в бъдеще.
Затова е важно как планираме този етап от живота на детето. Нашата цел трябва да бъде оптимизиране на този период в развитието на детето, за да му осигурим възможно най-стимулиращата и безопасна среда. Така че нека не се отнасяме към детската градина като към място, на което да оставим детето за няколко часа, които прекарваме на работа. Както можете да видите от множество научни изследвания, това решение е много по-сериозно, отколкото много родители осъзнават.
Така че не избирайте само най-близката до дома детска градина, защото е удобно. При избора на детска градина трябва да придобием знания, които ни позволяват да направим информиран и правилен избор, по същия начин, по който избираме училище от по-високо ниво.
Има огромно развитие в предучилищното образование и бяха въведени много специализирани програми, всяка със своя собствена философия, като Монтесори, Уолдорф и Реджо Емилия. Има и детски градини със специфична насоченост, като език, спорт, екология, религия и др. Струва си да проучите внимателно спецификата на тези предучилищни заведения, за да можете да направите избор въз основа на собствените си приоритети и ценности.
Съветваме ви да следвате това правило: отделете време, за да придобиете знания относно програмите и да се запознаете с учителите, за да можете въз основа на това да изберете правилната детска градина за вашето детето, дори и тя да не е близо до дома ви, защото това е безценна инвестиция в неговото бъдеще.
Източник: Ourkids.net
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.