Всеки родител живее с усещането, че неговото дете е специално, че има качества и таланти, които го отличават от другите момичета и момчета по света. И това е напълно вярно! Всяко дете е уникално и носи в себе си „комплект“ от индивидуални характеристики, какъвто никой друг на тази планета не притежава. Съществува набор от базови умения обаче, които децата усвояват в определен етап от живота си, и които са сходни за повечето им връстници (ако трябва да сме точни – за 90-95% от тях). Те са показател за това дали детето е готово да направи следващата крачка в развитието си и да реализира пълния си потенциал.
Тези умения се отнасят до конкретни сфери на детското развитие и част от тях могат да бъдат наблюдавани в рамките на обичайното ежедневие на детето – докато играе, извършва креативни задачи и общува с връстниците си например. Разглеждането им обаче изисква въвличането на специалист, който разполага с нужната експертиза и инструменти, позволяващи да бъде направена обективна и цялостна оценка.
Какво представлява оценката на детското развитие?
Стандартно такава оценка се извършва с помощта на т.нар. скрининг инструменти. Те имат за цел да съберат максимално много информация, свързана с развитието на детето. Това се случва чрез директно наблюдение върху поведението му, както и чрез извличането на информация от родител или друг възрастен, ангажиран с грижите за него.
По време на процеса на оценяване детето получава инструкции за извършването на определени задачи, показващи набор от умения в ключови сфери на развитието му. Като например да изреже по контурите фигура от лист хартия, да нарисува звезда, да дриблира с топка, да повтаря изречения или срички. Всичко се случва под формата на игра, така че то да не се чувства оценявано и да демонстрира спокойно нещата, които умее.
С каква цел се прави оценка на детското развитие?
Едно от ключовите приложения на скрининг инструментите на детското развитие е оценката на училищната готовност при децата между 5 и 6 години. Такава оценка в България се провежда с помощта на скрининг теста DESK 3-6 R, който е стандартизиран за България, т.е. резултатите от него са валидни за деца в страната, отглеждани спрямо местните културни и демографски норми. Тя обхваща няколко ключови области на развитието на детето, включително:
- фина и груба моторика
- език и комуникация
- социални умения
- внимание и концентрация
- базисни умения по писмен език и математика
Децата в предучилищна възраст вече познават цветовете и формите и са развили определени базисни умения по писмен език и математика, имат изградено социално поведение спрямо другите деца и възрастните, и са усвоили свой маниер на комуникация, внимание и концентрация. Резултатите от теста имат за цел да изведат на преден план силните страни на детето и да „подскажат“ на родителите и специалиста, ангажиран с оценката на детето, в кои сфери е нужно то да работи допълнително. По преценка на специалиста може да бъде назначена последваща диагностика, а при необходимост – и терапия.
В какви случаи е добре да бъде направен скрининг на детското развитие?
В много страни скринингът на детското развитие е рутинна процедура, през която децата преминават на различни етапи от живота си. Тя дава възможност да бъдат идентифицирани потенциални рискове в развитието, както и да бъдат засечени сигнали за наличието на определени силни качества и таланти у детето.
Една от възможностите, които дава оценката на детското развитие, е свързана с „улавянето“ на проблеми в т.нар. „сива зона“. Те все още са невидими в ежедневието, но ще се проявят, когато детето тръгне на детска градина или училище и се изправи пред по-сложни задачи и предизвикателства. Важно е тези проблеми да бъдат адресирани на възможно най-ранен етап. Противно на общите схващания, те не могат да се „израснат“ – пренебрегването им води до натрупване на дефицити, които с времето оказват все по-съществено негативно влияние върху общото развитие на детето.
Каква е ролята на родителите в процеса на оценяване?
Изключително важна! Родителите имат директни наблюдения върху поведението на детето в ежедневието му и са запознати с важните промени, настъпили в живота му – като например раждане на братче или сестриче, конфликт с други деца, проблеми в семейството и т.н. Информацията, която те могат да предоставят, е ценно допълнение към знанието, от което специалистът, оценяващ детето, има нужда, за да направи максимално обективна оценка.Родителите имат ключова роля и в друг аспект. Често те са инициатори на идеята детето да получи оценка на своето развитие при специалист. В част от случаите желанието им е провокирано от проявлението на конкретен проблем, който са забелязали в ежедневието на детето. В други случаи искат просто да бъдат сигурни, че не пропускат някой важен аспект или скрито забавяне в развитието на своето мъниче. И в двата случая скринингът изпълнява важна мисия – да помогне на родителите да осигурят адекватна грижа за детето си и да минимизират риска от появата на потенциални проблеми на по-късен етап от живота му.
Повече по темата можете да разберете, ако се включите в безплатния уебинар за родители на тема „Как да разбера дали детето ми има проблеми в развитието си?“, които ще се състои на 19 януари от 18:00 часа. Регистрацията за участие е отворена тук.
Лектор на събитието ще бъде Диана Боянова – доктор по психология и психометрик с дългогодишен опит в изследването на детската психология. Тя ще представи информация, която на достъпен език ще запознае родителите с методите за оценка на детското развитие и ще им помогне да разберат кога, как и защо се провежда тя.
Източник: Hestia
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.