Когато става въпрос за преосмисляне на сегашната образователна система, холистичното образование предоставя една вълнуваща алтернатива. В последното десетилетие нашите знания спрямо развитието в детството са се разширили, a заедно с това и възможните обучителни методики.
В днешно време, родители и учители искат повече по отношение на образованието на децата си. Те търсят подход към образованието, който да е съвместим със различните умения на децата и подход, който да подготвя детето да се реализира като добре балансиран възрастен човек.
Холистичното образование е базирано на идеята, че децата могат да бъдат обучавани по по-естествен и по-привлекателен начин. Вместо да разделяме училищните предмети, холистичния подход цели да даде право на децата да използват тяхната академична подготовка за опора на емоционалното им и социално развитие.
Ползите на холистичния подход
Образованието вече не се базира на ученето на осезаеми и измерими знания. Нашите минали образователни парадигми разчитат на „средните” измервания и стандартизации. Децата бяха готови да наизустяват информация и след това да се явяват на входни тестове. Не само този подход е неефективен спрямо децата, но може да бъде психологически нездравословен към някои ученици, според проучване на Сър Кен Робинсън.
Макар, че децата трябва да бъдат подготвяни за най-важните предмети като математика, литература или науки, също така е важно да бъдат научени как да учат. Холистичното образование предефинира не само какво е „важен“ предмет, но също така и как децата могат да бъдат обучавани правилно.
Най-голямото предимство на холистичния подход е, че не е ориентиран само около умствено развитие, но също така се фокусира около психo-социалното и емоционалното развитие на децата.
Холистичният подход мотивира децата да учат по предметите в училище. Той внушава чувство за любопитство и им позволява да научават по естествен и креативен начин. Също така, този подход може да бъде приспособен към индивидуалния характер и начин за учене на всяко дете, в противовес на днешната масова обучителна система.
Положителни и Дългосрочни Резултати
Резултатът е дете, което се развива с по-добри комуникационни и социални умения и по-високо самочувствие. Такива деца се чувстват добре в обучението си и предизвикват себе си чрез конкретни учебни предмети, защото ги свързват с положителни асоциации. Вътрешната мотивация, от своя страна, ги провокира да бъдат любопитни, любознателни и в крайна сметка, да бъдат иновативни възрастни на работното им място, в последствие.
Внедряване на един успешен холистичен подход
Холистичният метод има за цел да подпомогне децата да развият всичките техни умения и да изградят силните си страни. Като такъв, този образователен подход се базира на играта, творчеството у децата и тяхното въображение. Например, холистичният учебен план може да включва танцово и сценично изкуство, реч, фотография или живопис (това са само някои) в допълнение към „традиционните“ теми.
По-важното е, че един холистичен подход би насърчил децата да правят връзката между отделните предмети – например, използвайки творческите си умения за решаване на практически, научен или социален проблем или заемайки се с чужд език, подобно на начина, по който се захващат с решаването на математическо уравнение.
Този метод на преподаване не се ограничава до учебната класна стая. Всъщност родители и преподаватели биха се справили добре в създаването на среда, в която децата могат да експериментират и да изследват.
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.