Борбата с акнето изисква дългосрочна стратегия и сериозно внимание – както към кожния проблем, така и към обществения. Често акнето засяга психическото състояние и емоционалния баланс на пациентите – проучване сочи, че 8 от 10 подрастващи вярват, че „външният вид може да определи успеха в живота в бъдеще“. Последиците от това могат да бъдат болезнени за самочувствието и да повлияят негативно на социалните взаимоотношения.
Но какво точно е тийнейджърското акне? И по-важното е защо се получава?
„Тийнейджърското акне е състояние на кожата, което причинява пъпки по лицето, гърба и гърдите. Те обикновено се наричат бели точки, черни точки, пъпки, пустули и кисти“, казва д-р Елис И. Брантли, сертифициран дерматолог.
За да разберете защо се случва тийнейджърското акне, първо трябва да разберете как работи кожата. Както по-нататък д-р Брантли отбелязва, мастните жлези „правят“ естествен овлажнител за кожата, наречен себум. Той е добър за кожата и действа като смазка и предпазващо средство, според дерматолозите.
Но себумът също може да запуши космените фоликули, известни още като пори, което прави кожата „лепкава“. Тази комбинация от себум, мъртви кожни клетки и бактерии в запушена пора е причината за поява на пъпка.
Не подценявайте емоционалното влияние на акнето
В миналото някои лекари и родители са подценявали доколко акнето на тийнейджърите може да повлияе на възгледите на младите хора за живота, на тяхната социална адаптация и дори на успеха в училище. Днес знаем, че пъпките могат да причинят белези не само по кожата, но и върху психиката.
Американската академия по дерматология (AAD) отбелязва, че тийнейджърското акне може да доведе до ниско самочувствие, не приемане на тялото, социална изолация и дори депресия, гняв и тревожност. Акнето може да бъде особено предизвикателно, когато тийнейджърите се борят с тормоз или подигравки в резултат на възприемани несъвършенства по кожата им. AAD допълнително отбелязва, че „колкото по-дълго продължава акнето, толкова по-вероятно е да повлияе на емоциите на човек“.
Добрата новина е, че вече можем да предоставим практическа информация за това как да се лекува и управлява тийнейджърското акне.
- Изберете мек почистващ препарат и топла вода
Изберете мек почистващ препарат, за да избегнете пресушаване на кожата. Това е особено важно, ако използвате кремове с рецепта от Вашия лекар. Не търкайте грубо с кърпа, използвайте върховете на пръстите и измивайте лицето внимателно.
Само не прекалявайте: измиването на лицето веднъж сутрин и веднъж вечер е достатъчно. Тийнейджърското акне не се причинява от замърсено лице. Всъщност, измиването на лицето твърде често може да влоши състоянието на пъпките, предупреждава AAD.
Температурата на водата също е важна, като е препоръчително измиването и изплакването на лицето да бъде с топла вода, а не със студена или гореща вода, което може да влоши акнето.
- Не използвайте лекарства без рецепта за лечение на тежко акне
Съществуващите пъпки отнемат време, за да се излекуват, около четири до осем седмици. При леко акне, локалните кремове, гелове и лосиони могат да помогнат за отпушване на порите и намаляване на бактериите, като по този начин подобряват външния вид на кожата. Но умерено или тежко акне вероятно ще изисква перорално лечение на акне и прием на медикаменти.
Работете с вашия дерматолог, за да намерите подходящите лекарства за акне за степента на акне, което имате. „Използвайте лекарствата си за акне само според указанията на Вашия лекар“, предупреждава д-р Брантли. „Не използвайте лекарства за борба с акнето без рецепта в допълнение към предписанията Ви, без да се консултирате с Вашия лекар. Важно е да поддържате кожата си в здравословен баланс и при лечение на акне прилагането на много неща не винаги е по-добре“, казва тя.
- Овлажнявайте ежедневно с хидратиращи и некомедогенни продукти
„Мекият ежедневен овлажняващ лосион или крем може да бъде от полза, особено ако използвате изсушаващи рецептурни кремове от Вашия лекар“, съветва д-р Брантли. „Но не използвайте тежки мехлеми или твърде мазни. Те могат допълнително да запушат порите и да влошат акнето“ казва тя.
- Никога не заспивайте с грим
Винаги отстранявайте грима всяка вечер с нежно почистване. Видът грим, който избирате, също има значение. Някои опции за грим включват покривни флуиди, оцветени в нюанса на кожата и/или пудра върху лека, хидратираща основа, за да прикрият акнето или несъвършенствата по кожата.
Между другото: Не използвайте повече грим, отколкото ви е необходимо през деня и нанасяйте грим, след като сте си сложили лекарството изписано за акне.
- Избирайте подходящи продукти за коса
„Внимавайте с нанасянето на продукти за коса“, казва Брантли. Продуктите, които влизат в контакт с лицето ви, могат допълнително да запушат порите и да активират акнето, предупреждава тя. Също така добре е да държите косата далеч от лицето и челото си и да я миете редовно.
- Не стискайте и не пипайте пъпките си – това ще доведе до повече вреда, отколкото полза
И въпреки че може да ви се прииска да скриете пъпките си, дръжте ръцете си далеч от лицето си. Това е просто друг начин за разпространение на бактерии, които могат да запушат порите ви.
- Не прекарвайте твърде много време на слънце без слънцезащитни продукти
Прекаленото излагане може да увреди кожата ви и да увеличи възпалението, което ви прави податливи на кажни раздразнения и акне. И ако приемате лекарства за акне, е възможно те да направят кожата ви по-чувствителна към слънчевите UV лъчи. Това може да доведе до образуване на мехури от слънчево изгаряне, така че винаги защитавайте кожата си.
Нанасяйте редовно слънцезащитен крем с широк спектър с SPF 30 или по-висок и потърсете физически слънцезащитни продукти, които е по-малко вероятно да причинят дразнене на кожата.
Ако е необходимо, направете консултация с лекар, за да намерите правилното лечение за вас. Обсъдете възможните терапии с вашия дерматолог или лекар и се уверете, че сте разбрали всичко необходимо, преди да започнете лечение.
Инициативата на BIODERMA “Заедно сме в борбата срещу акнето“ се завръща за седмо издание на прегледите за акне – и тази есен изцяло онлайн, в платформата за телемедицина Healee, а кодовете за безплатна консултация желаещите могат да заявят още сега.
Акнето е тема, която е винаги актуална – у нас то е най-често срещаното многофакторно кожно заболяване, което засяга 90% от тийнейджърите и близо 50% от възрастните и е значим кожен проблем. Всеки заслужава достъп до професионален съвет, персонално внимание и подкрепа в борбата с акнето – това е принципът в сърцето на кампанията „Заедно сме в борбата срещу акнето“, която компанията организира тази есен за седма поредна година, редом със здравни специалисти и партньорски организации. На фокус е пациентът и нуждата от достоверна информация и открит обществен диалог по темата. Кулминация на активностите по кампанията ежегодно е организирането на безплатни прегледи за акне.
„Заедно сме в борбата срещу акнето“ е дългогодишна образователна кампания на BIODERMA, която поставя фокус върху пациента и обединява различни специалисти в негова помощ с една обща цел – да разбие битуващите митове и предразсъдъци за акнето и да покаже, че решение на проблема съществува. Общо за шестте изминали издания на кампанията безплатни консултации при дерматолог са получили над 13 000 пациенти.
Източник: Everydayhealth.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.