Тодор Добрев е учител, който възприема своята професията като мисия, а не просто работа, стараейки се да събужда духа на откриватели в своите ученици. Новатор в класната стая, той използва всевъзможни образователни подходи, с цел да достигне до всяко едно дете и то да учи с желание и усмивка.
Често, когато в училище учениците бъдат попитани кой е любимият им час, те отговарят голямото междучасие или часът по физическо възпитание и спорт. Разбира се има и такива, които отговарят с голям ентусиазъм, че това е математиката. Много ученици, обаче, срещат затруднения с математическите задачи и биха предпочели да пропуснат този час. Причината тук е само една – има нещо, което не им е ясно. Човек отхвърля това, което не разбира. И тук идва моментът, в който може да се запали естественото любопитство към законите на математиката. Предлагаме ви няколко лесни начина.
1. Всеки може да научи математиката.
Всяко дете е способно да стане отличен ученик по математика. Фокусирайте се върху позитивните утвърждения в ученето на вашето дете. Напомняйте му колко добра мисъл и логика има по математика. Ако вие вярвайте в него и то ще повярва в себе си.
2. Математиката е навсякъде около нас.
Децата учат най-добре чрез игра. На пазара вече има много настолни игри с математическа насоченост, които благодарение на приключенския си дух, помагат за усвояването на различни математически умения. Това е много добър повод цялото семейство да се събере заедно и да се забавлява.
3. Грешката – първи опит в ученето!
Винаги цитирам на учениците великите думи на Майкъл Джордън „Мога да приема, че не си се справил, но не мога да приема, че не си опитал“. Това ще го направи по-уверено и ще му помогне да се справя с грешките, които са неизменна част от всяко учене. Както казват великите откриватели „Не съм грешал, само, когато не съм започвал нищо ново.“ Важно е да оставим децата не само да грешат, но да се учат от грешките си. Вместо да казваме каква е грешката от домашното, опитайте да кажете „Аз виждам една/две задачи, които имат нужда от корекция.“ Тук можете да поставите някакво предизвикателство за намиране на грешката, като за колко време ще успее да ги намери. Оставяйки децата сами да намират грешките си и да ги поправят, само с лека насока от наша страна, оказва голямо влияние върху тяхното разбиране за начина им на работа, както и повишава тяхното разбиране.
4. Обяснете защо го правим!
Когато заставяме децата да учат на всяка цена, това може да породи у тях отрицателно отношение към учебния процес. В забързаното ни ежедневие често ни е по-лесно да наложим на децата да решават задачи, защото „така трябва“. Днешните деца са много сетивни и имат нужда от разбиране каква е целта на въпросната активност или задача. Нашата цел е да събудим любов към знанието, като им обясним какви са ползите от решаването на задачи.
5. Научете децата на упоритост и търпение.
Осигурете пространство и време на детето да разбере, че математиката е наука, която изисква упоритост и отделяне на време. Поставете часовник с таймер или пясъчен часовник докато решава задачи и така ще му помогнете да се научи на търпение. Това упражнение е за тези, които, бързо се отказват – идеята е да не пускат молива, докато таймерът не изтече. Честото трениране на ума с решаването на математически ребуси, помага на децата да разберат, че някои задачи изискват повече време, което ще им помогне да изградят комбинативно мислене и навик да не се отказват пред по-предизвикателните задачи.
6. Най-добрият начин да научим математиката е да практикуваме математика!
Съвършенството се постига чрез практиката. Това правило важи изцяло за математиката. Децата не учат с гледане и слушане, те всъщност имат нужда сами да преминат през процеса на разбиране. Колкото повече манипулативни методи могат да използват децата, толкова повече ще разбират логиката на задачите. Абстрактното мислене при децата се отключва след деветата им година. Ето защо е много важно да им предоставяме материали, чрез които те ще могат да разберат самите концепции, а не да заучават наизуст факти и задачи. Много подходящи материали при решаване на домашните работи са числова линия, механична везна с теглилки, таблици с десетици, фигурки за броене, мозайки за редене и много други. Ако вашето дете ви зададе въпрос по някоя задача, насочете го към тези материали и го оставете само да помисли как да намери отговора посредством подобни материали, преди да му помогнете да реши задачата. Най-устойчивото въздействие ще оставим, когато подкрепяме децата сами да се справят с техните математически проблеми. „Кажи и и аз ще забравя. Научи ме и ще запомня. Накарай ме да го направя и ще го науча.“
7. Насърчавайте вашето дете да задава въпроси!
Задаването на въпроси е от съществено значение за разбирането на математиката. Когато учениците решават задачите си е хубаво да задават каквито и да било въпроси по темата. Затова аз насърчавам своите ученици да задават въпроси непрекъснато, както и да мислят на глас, когато решават някоя задача на дъската или се опитват да я обяснят на друго дете. Ако не задават въпроси, те не мислят достатъчно. Задавайте на вашите ученици въпроси като: „Каква е причината да решиш тази задача по този начин?“ или „Можеш ли да получиш този отговор по друг начин?“. Когато децата чуват как ние задаваме въпроси, самите те ще започнат да си задават въпроси. Бъдете техният пример! Винаги!
И запомнете – най важното е децата да се забавляват. Щастливите деца учат и запаметяват много повече и го правят с желание.
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.