Все по-често родителите не разполагат с времето, което искат да имат, за да се занимават с развитието на своите деца, особено във възрастта преди училище. Затова когато затворят за посещение детските градини и ясли, грижата за децата вкъщи при работещи родители, се свежда до най-основните нужди – хранене и осигуряване на безопасни условия за самостоятелни игри. И когато климатът позволява, разходка в парка.
Ако сте родител на дете до 7 години, информацията в тази статия може да ви е полезна, за да разберете степента на развитие на собственото си дете, като го виждате как играе и общува. И да разберете какви умения за придобиване на самостоятелност и сръчност би следвало да развие с ваша помощ в различните възрасти.
А ако искате да подкрепите развитието на вашето дете вкъщи, може да потърсите идеи за развиващи активности и занимателни игри в платформата Edutalents.me. Видео уроците в нея са съобразени със спецификите в развитието на всяка една възраст.
Децата се променят толкова бързо, колкото растат. Много от тези промени са физически. Други са когнитивни, които се отнасят до способността на децата да мислят, разбират и учат. Учените разделят на 5 степени детското развитие, според възрастите и настъпващите промени в тях.
- Новородени до 3-месечна възраст;
- Бебета от 3 до 12 месеца;
- Деца от 1 до 3 години;
- Деца между 3 и 5 години;
- Ученици от 6 до 12-годишни.
1. Новородените „учат“ за света чрез тялото си. Като автоматизиран процес, основан на сензорите. Развитието се проявява като отговор на външни стимули. Което означава, че новородените ще завъртат главичка, ако чуят шум или усетят светлина или мирис. Ще реагират на допир, ако им е студено или топло. Ще могат да различават обекти на близко разстояние (още е рано за цветовете), както и да захванат с ръце подадените в дланта им пръсти. Новородените ще реагират с усмивка или плач, за да изразят нуждите и усещанията си. Плачът винаги означава нещо и в този период трябва да забравите за изрази като: „Плаче, защото се глези“, „Нека плаче, за да развие дробовете си.“ …и други подобни. Бебето плаче, защото има някаква физическа нужда.
Вниманието за здравето и безопасността в този период са от ключово значение. По отношение на евентуални нарушения – може да се появят знаци за Спина бифида или генетични увреждания. Ако имате някакви съмнения, потърсете специалист! А, за да забележите най-добре дали бебенцето се развива добре, играйте с него докато е будно: оставяйте го да стои по корем след втората седмица и правете заедно упражнения с различни стимули за движение и сензорика. Така ще може да помогнете в развитието на неговата карта на тялото и ще можете да прецените как се развиват неговите сетива – зрение, слух, обоняние, допир.
2. Бебетата от 3 до 12 месеца се развиват изключително бързо. От третия до шестия месец бебенцето ще може напълно да контролира движението на главичката си, както и да си събира и докосва ръчичките, все едно ръкопляска. Между 6-ия и 9-ия месец бебето ще се научи да седи самостоятелно, без да бъде подкрепяно. Ще може да бърбори и да реагира, ако го повикате по име. Между 9-ия и 12-ия месец ще може да повдига малки предмети, да пълзи и дори да стои изправено, ако го придържате.
Ако забележите знак за нарушения в развитието, консултирайте се със специалист. В този период биха могли да се проявяват първите симптоми на Даун синдром.
3. Деца от 1 до 3 години
Това е периодът, който дава началото на самостоятелното прохождане на децата. От голямо значение е развитието на общата (или т.нар. груба) моторика! След като проходят самостоятелно, децата ще се научат да се изкачват по стълби (умението да се изкачват ще се развие известно време преди да могат да се научат да слизат). Ще могат да скачат на едно място (правенето на скокове и умелото тичане ще се развият в следващия възрастов период). По отношение на фината моторика, децата до три годинки ще могат да държат пастели, флумастери, моливи и дори да рисуват окръжност! Ще могат да стоят кула, като поставят едно кубче върху друго. Що се отнася до когнитивното и езиково развитие, до 3-годишна възраст децата ще успят да проговорят с кратки, цели изречения. Както и ще започнат да разбират и изпълняват прости и конкретни инструкции. Една идея, която да имате предвид – давайте по една конкретна задача и след изпълнението й, добавяйте следващата. Не по едно и също време, защото това ще обърка малките любопитковци, които с радост вече експериментират и опитват нови неща. Например: „Измий си ръцете!“ и след като се е измило детето може да добавите – „Донеси една вилица!“.
Внимание: Учените определят периода между 1 ½ и 2-годишна възраст за характерен относно проява на първи симптоми за развитие на аутизъм. Ако имате каквито и да било притеснения, консултирайте се с педиатъра или с друг специалист).
4. Деца между 3 и 5 години
Периодът, в който децата видимо ще подобрят и усъвършенстват своята фина моторика (фина моторика наричаме умението за работа с долната част на ръцете – длани и пръсти и проявлението на връзката между мозъка и ръцете). Запомнете, че фините двигателни умения се развиват след общите двигателни умения или т.нар. груба моторика.
Колкото по-добре са развити уменията за стоене и баланс (да могат да стоят на един крак поне 10 секунди), ходене и подскачане, хвърляне на топка, самостоятелно обличане, толкова по-благоприятно ще се развият и фините двигателни умения – рисуване, моделиране, изрязване, писане. Умения от съществено значение в училищна възраст.
По отношение на мислене, разбиране и изразяване, децата между 3 и 5 години са „господари“ на въпросите. Защо? Как? Кога? Какво? – ще ги чувате постоянно и най-добре да се въоръжите с търпение и да отговаряте на всички тях. А още по-добре, ако съумеете да насърчите още повече любопитството им. Те са толкова готови да учат и да могат! Дайте им тези „криле“, няма да съжалявате!
Внимание: В този период биха могли да се проявят симптоми на церебрална парализа. Най-бързо проличава при наблюдение степента на развитие на общата моторика. Ако имате тревоги, потърсете специалист.
5. Ученици от 6 до 12-годишни
Това е началото на период на независимост. Децата започват да се чувстват способни, отговорни и уверени! Развитието дотогава на тяхната емоционална и социална интелигентност, ще е от голямо значение в този период на създаване и поддържане на приятелства с повече деца, особено важно за следващия етап – живота в училище. Много е важно децата да развият и подобряват умението си за самоконтрол – на вниманието, на концентрацията, на емоциите и реакциите. Наблюдавайте дали детето може да се контролира в тези аспекти, за да му помогнете за училищния живот през следващите години!
За всички възрастови етапи на развитие следва да обръщате внимание на цялостното развитие на детето – двигателно, когнитивно, емоционално, социално, защото всички те са взаимосвързани и определят в цялост нашия живот и чувство за любов и щастие!
Като имате предвид тези насоки, ще можете от една страна да прецените дали вашето дете няма признаци на изоставане в двигателно, когнитивно, сензорно или емоционално развитие и да потърсите съвет и помощ навреме. И по-важното, ще можете с малко допълнителни усилия да помогнете в развитието на децата си чрез стимули, които ще увеличат техния потенциал и способности.
Идеи, материали и видеа с развиващи активности за деца в тези възрасти, както и още интересна информация за важността на ранното детско развитие, може да намерите в платформата Edutalents.me .
Защото годините от раждането до първи клас „програмират“ интереса, увереността, успехите и щастието на децата за цял живот! И този период се случва веднъж в живота.
Източници: Riseservicesinc.org , Edutalents.me
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.