Продължение към статията „Топ 10 най-здравословни храни за деца“
Как всъщност можете да накарате децата си да ядат повече от тези супер здравословни храни? Опитайте тези идеи.
- Вашата цел е да напълните половината от чинията на децата с плодове и зеленчуци, една четвърт пълнозърнести храни като хляб или пълнозърнеста паста и една четвърт протеин като яйца, месо, сирене, боб или ядки.
- Не забравяйте, че вашата работа като родител е да предлагате разнообразни храни, а работата на вашето дете е да ги консумира (или поне да ги опитва).
- Включете децата си в готвенето и така ще има по-голяма вероятност да опитат храната. Опитайте тези 10 лесни предложения, като включите децата в приготвянето им.
- Сервирайте храна в семеен стил, така че децата да избират какво и колко биха искали да ядат от храната на масата, препоръчва специалистът по хранене Ема Фогт. „Винаги имайте една храна на масата, която детето, което е злоядо харесва“, казва тя. „Детето може да яде много хляб, но вие също ще имате на масата и от другите храни, за да опита и от тях.“
- „Бъдете модел за здравословно хранене“, препоръчва Ема Фогт. „Децата наблюдават всяко ваше движение! Например: Седнете с децата си, хапвайте на всеки 3-4 часа, наслаждавайте се на здравословни закуски и ястия, забавлявайте се и направете игра по време на хранене, говорете си, оставете телефоните настрани, създайте приятна атмосфера и превърнете времето за хранене във време за „свързване“. Защото в натоварения ни живот, този момент е свещен и не става въпрос само за храната.
- Освободете напрежението. Изследванията показват, че децата, които са били принудени да ядат определени храни като деца, често не харесват или избягват тези храни като възрастни. Принуждаването на децата да ядат храни, които не харесват, прави храненето стресиращо за тях и за вас. „Запазете спокойствие и продължавайте да опитвате“, казва Фогт. „Това е дълъг процес – мразя да го казвам, но често може да отнеме години. Трябва да сте спокойни “. Никакъв натиск върху детето да яде и никакъв натиск върху вас, да насилвате.
- Премахнете отрицателния език от масата за вечеря, казва Андрюс. „Изричането на думи като „Вероятно няма да ти хареса, но опитай тази храна“ казва на детето, че храната не си струва да се опитва!“. Въвеждайте нови храни заедно с тези, които са вече познати.
- Помнете, че не сте сами. Потърсете помощ при нужда! Редица диетолози, педиатрични психолози, педиатри и специалисти по хранене могат да ви помогнат при нужда.
За да научите повече кои храни са полезни за деца, прочетете статията: „Топ 10 най-здравословни храни за деца“
Източник: Eatingwell.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.