Вашето дете има ли селективен слух?
Това са предупредителните знаци, за които трябва да внимавате. Освен това предлагаме няколко начина, по които можете да настроите детето си за успех, за да се справи със селективния слух, който води до разсеяност и липса на концентрация.
Притеснявате ли се от загуба на слуха при своето малко дете? Това може да е просто проява на селективен слух – естествен процес, чрез който филтрираме фоновия шум, улавяйки слуховата информация, която е важна за нас. Селективният слух е полезно явление, но може да стане проблематично, ако мозъкът филтрира това, на което трябва да обърне внимание.
Семейството ми се шегуваше с мен, че не мога да чуя какво ми казват родителите ми, с които се намираме в една стая, но мога да чуя звука на шоколад, който някой отваря някъде из къщата на фона на гърмящ звук идващ от телевизора. Ясно е, че проблемът не е загуба на слуха, а по-скоро прекъсване на връзката, когато става въпрос за разделяне на вниманието ми между различни високоговорители (или в моя случай, между високоговорител и обвивка на шоколад!).
Какво е селективен слух?
Селективният слух позволява на мозъка ви да разпознава и обръща внимание на важна слухова информация, докато филтрира фоновия шум.
Селективният слух ни помага да успеем и да оцелеем ежедневно. Ако някога сте били на шумно парти, но сте успели да проведете разговор или ако можете да различите уникалния плач на детето си на детската площадка, когато то падне, вече разбирате за какво говоря.
Всъщност някои талантливи хора могат да използват слухово селективно внимание, за да стеснят фокуса си и да разпознаят много специфични звуци в изключително шумна среда.
Разбира се, искаме, когато децата ни да пораснат, да могат да се съсредоточат върху урока на учителя си дори в шумна класна стая или да могат да чуят предупреждение за опасност, когато има такава и да могат да реагират адекватно и дори да помогнат на другите. Това са положителните ползи от удивителните способности на слуховата система, но какво ще кажете, когато тя се превърне в проблем и макар умно, детото ви не може да се концентрира върху важни неща?
Има ли детето ми селективен слух?
Селективният слух се превръща в проблем, когато функционира обратно, т.е. човек филтрира важната информация, а обръща внимание на несъществени звуци в шумна среда. Това може да се случи с деца, които често имат свои собствена идея за това, което има най-голямо значение за тях. Някои деца са пристрастени към видео игри и сладкиши, докато други просто са очаровани от определен жанр предавания или спорт. Това не са непременно лоши интереси, но се превръща в увреждане, ако те пречат на способността на детето ви да следва важни указания или води до разсеяност и липса на концентрация. Накратко, ако това се отразява на качеството на живот, това е проблем.
Ако изглежда, че детето ви изобщо не чува нищо, това може да е ранна загуба на слуха или шум в ушите (звънене в ушите). Това може да е сигнал и за проблем със сензорната обработка или разстройство с дефицит на вниманието. В този случай слухов апарат не може да бъде решението. Симптомите на загуба на слуха, шум в ушите, разстройство с дефицит на вниманието и селективен слух могат да се припокриват, така че е важно да се консултирате с доктор, за да изключите тези възможности.
Изключете загубата на слуха или други проблеми.
Ако подозирате селективен слух, винаги е възможно детето ви да има истинска загуба на слуха. Ето защо е важно да започнете с аудиологични процедури като тест на слуха. Вашето дете може да трупа восък в ушите, който му пречи да чуе гласа ви или да различи думите ви. Това може да се определи доста лесно с почистване на ушите и редовно използване на капки. Прекомерното използване на слушалки също може да затрудни естественото освобождаване на тялото от восък и той да се натрупва в ухото на детето.
Някои хора страдат от шум в ушите, което им пречи да чуват правилно. Шумът в ушите може да се случи периодично, което означава, че понякога звъненето се появява, докато друг път не се случва. Двегодишно дете може да не успее да съобщи за проблем като този, но ако по-голямо дете описва звънене или звуков сигнал, обърнете му сериозно внимание.
Хората със селективен слух филтрират „грешната“ информация. Селективният слух се откроява, защото детето ви може да чуе определени неща, докато изглежда, че игнорира другите. Ако детето ви изглежда не може да чуе или да се съсредоточи върху нещо, това може да е разстройство с липса на вниманието или разстройство на сензорната обработка. Тези проблеми не са специфични за слуховата кора и засягат множество сетива.
Как да помогнем на дете със селективен слух?
Има няколко начина, по които можете да настроите детето си за успех, ако се бори със селективен слух и разсеяност. Можете дори да работите за преконфигурация на мозъка му, за да започне да изпраща важната информация надолу по слуховата кора!
Ето няколко полезни съвета:
Привлечете вниманието на детето си преди да говорите
Застанете на нивото на детето си. Възможността да вижда лицето ви помага на детето ви да знае, че трябва да обърне внимание на това, което казвате. Използвайте и физическо докосване. Положете ръка на детето си преди и по време на вашите думи или указания. Опитайте се да използвате мултисензорен подход. Колкото повече от сетивата на детето ви се активират, толкова по-вероятно е то да се настрои да ви чува.
Не усложнявайте излишно
Що се отнася до даването на указания, колкото по-малко думи използвате, толкова по-добре. Дългите обяснения или лекции объркват децата. Те задържат вниманието си за кратко време и се нуждаят от много конкретни инструкции.
Намалете разсейването
Някои деца със селективен слух са заети с нещо специфично, което им пречи да се фокусират върху важна информация. Може да се наложи да намалите времето за използване на екрана, сладкиши или нещо, което може да създава проблем за вашето дете.
Твърде често ние възрастните филтрираме гласовете на децата си! Животът днес е забързан и честно казано, децата говорят много. Но истината е, че нашите деца винаги гледат и се учат от нас. Постарайте се да моделирате добри умения за слушане и наистина да се ангажирате с децата си с уважение. Спрете това, което правите, когато те говорят с вас, и осъществете контакт с очите. Отговорете със смислен отговор или коментар, вместо с „аха“.
Има моменти, в които не можем да спрем всичко и да слушаме. В тези моменти опитайте да използвате фраза като „Сега съм зает, но ще те изслушам, след като приключа с почистването на къщата“.
Автора Елиса Синели е известна писателка в помощ на родители и експерт по детско поведение.
Източник: Familyeducation.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.