- Здравейте, може ли да се представили с няколко думи и да споделите защо избрахте да се занимавате именно с комуникативни нарушения в детска възраст?
Здравейте, ние сме Йоана и Жаклин и сме логопеди. Имаме опит в различни държавни и частни институции, където сме се занимавали с разнообразни случаи на комуникативни нарушения. Преди повече от 2 години създадохме обща частна практика в „Логопедичен кабинет Мерида“. Стараем се да предлагаме висококачествена логопедична терапия, затова непрекъсното преминаваме професионални обучения, както и обновяваме материалната ни база. Нашият опит в работата с децата е показал огромната нужда от превенция и терапия на комуникативните нарушения в ранна детска възраст и именно затова, това е и нашият най-голям интерес и приоритет. Стремим се да дадем нужната подкрепа на родителите, докато разгръщаме потенциала на децата. Вярваме, че до всяко дете може да се достигне с нужното търпение и правилен подход.
- Кои са най-честите нарушения при децата в ранна детска възраст и какви са основните причини за тях според вас?
От няколко години насам най-честите комуникативни нарушения са тези на закъснялото проговаряне, свързано с употребата на технологиите. Въпреки, че затова се говори все по-често, родителите трудно поставят граници на екранното време, особено по време на COVID пандемията. В ранна детска възраст, децата имат нуждата от комуникация с родители, връстници, от много и разнообразни развиващи игри. Имат нуждата да изследват света около себе си и да развиват сетивата си, да се движат свободно. Времето прекарано пред екрани не им позволява това развитие. Напротив – ограничава ги, а и детският мозък не е създаден с капацитета да може да обработва толкова голям обем от сетивна информация наведнъж (звук, бързо сменящи се картини).
Все още се вярва на твърденията, че децата се „изчакват“ да проговорят до 3-годишна възраст и след това е време за консултация със специалист. Голяма част от логопедите работят с деца под тази възраст и бихме искали да посъветваме родителите да не отлагат логопедичната терапия.
- Как да разберем, че детето има проблем с проговарянето?
От раждането до 2 годишна възраст развитието на детето се случва по месеци т.е. всеки месец би следвало да придобива ново умение в сферите на развитие – двигателна, социална, комуникативна, когнитивна. Те са взаимносвързани. Важно е родителите да проследяват цялостното развитие на детето и да не се колебаят да се свържат със специалист, когато открият забавяне в някоя от сферите на развитие. Една от нашите цели е превенцията на комуникативни нарушения, затова се стремим да информираме родителите за типичното развитие на децата чрез материали, които публикуваме на нашите платформи. Има и разнообразна и достъпна българска и чуждестранна литература насочена към тази тема.
Ако около 1 година детето не използва целенасочено думи, за да изразява желанията си, за да назозава предмети и хора от близкото обкръжение, това е индикатор за забавяне в проговарянето. Или пък на 2 години не прави фрази, има беден речник/или изобщо не използва думи, а общува само с жестове и звукове. На 3 години основен индикатор за забавяне в проговарянето е невъзможността на детето да прави самостоятелно прости изречения.
- Как влияят технологиите върху развитието на говорните умения на децата?
Много често четем в различни форуми и групи различни мнения за това колко са полезни клиповете на чужд език и как децата научават различни езици от тях. Това е доста погрешно твърдение. Децата могат да научат отделни думи и изрази, но не и да изградят алгоритъм за тяхната употреба. Екранът не изисква обратна връзка и детето не е активен участник в комуникация, а пасивен наблюдател. Той доставя бързо удоволствие и презадоволява сетивата, съответно след спирането на екрана детето е изнервено, превъзбудено, не може да задържи вниманието си в друга дейност, защото тя не му доставя тези сетивни усещания, а и изисква активност. Децата, които прекарват продължително време пред екран, често имат проблеми със съня, нарушени са фината и общата моторика. Често имат проблеми с комуникацията, партнирането и подражанието. Забавя се проговарянето, а обемът на активния речник е силно намален.
- Все по-често децата започват да учат втори език от ранна детска възраст. Какви са предимствата и съответно какви са недостатъците на билингвизма при малките деца?
За билингви смятаме деца, които могат да употребяват два езика за комуникация. Важно уточнение е дали децата са в билингвална среда (напр. двамата родители говорят различни езици, семейството живее в държава с различен език от майчиния) или децата се обучават в школа или в училище на чуждия език. Децата, които знаят думи и изрази от клипове, но не могат да участват в диалог на чужд език, не можем да определим като билингвални. Има доста проучвания по темата за предимствата и недостатъците от билингвизма при децата (поставени в билингвална среда) и няма изведено категорично мнение.
Ползите от чуждоезиковото обучение от друга страна са неоспорими – чуждият език ни дава свободата да общуваме, развива паметта, вниманието и мисленето. Започването на чуждоезиково обучение е осъзнат избор и е добре да се случи, когато сме убедени в доброто развитие на майчиния език.
- Кои са важните умения в предучилищна възраст, които детето е добре да усвои преди да започне училище?
Важно е детето да има добре развита фина моторика и да не се изпускат игрите с пластилин, рязане с ножица, манипулиране с дребни предмети, за да може да има добре изграден пинсетен захват при писане в училище.
За да бъдат усвоени лесно процесите на четене и писане, детето трябва да има добро фонологично осъзнаване, а именно това са процесите на римуване, манипулиране и класифициране на фонеми, срички, думи; фонематичен слух – разликата между фонемите и фонемни двойки; пространствени възприятия, зрително-моторна координация; добър речников запас и граматически правилна структура на изказ, развити езикови категории, асоциативно мислене, умения за разказ и преразказ. Освен тези умения, които се придобиват чрез специална подготовка, детето трябва да е готово и психически за постъпването в училище. Да е мотивирано, да успява да регулира чувствата и поведението си в различни ситуации и да е готово да приеме новата си социална позиция на ученик.
- Ако в училище установим, че детето среща сериозни трудности при четенето и писането, какво трябва да направят родителите и това често срещан проблем ли е в днешно време?
Покрай онлайн обучението, родителите все повече осъзнават трудностите на децата още от първи клас. Когато не се справят лесно с усвояването на процесите на четене и писане е добре да се направи логопедична консултация, за да се установи естеството на проблема. За диагноза дислексия можем да говорим от 2-ри клас, но има предиктори, които логопедите могат да открият и по-рано. Тук отново можем да говорим за навременна диагностика и превенция на нарушенията на писмения език – колкото по-рано се открият, толкова по-благоприятно могат да бъдат повлияни. Този тип трудности имат особен характер, защото влияят и върху самооценката и самочувствието на децата, което се отразява върху мотивацията им за учене и отношението им към училищната система. Съветваме родителите да не отлагат консултация със специалист.
- За какво трябва да внимават родителите и кога е добре да потърсят вашата помощ? Какво ще ни посъветвате?
Съветваме родителите винаги, когато имат съмнение относно развитието на детето, да се консултират със специалист. В ранна детска възраст, често родителите получават съвети да изчакат и че детето ще „израсте“ проблема. Тези съвети често се дават от роднини, но понякога и от педиатри и колеги логопеди, които не работят с деца под три годишна възраст.
Всяко дете се развива с индивидуален темп, но нормите за развитие не бива да се пренебрегват. Всяко отклонение от приетите за възрастта граници трябва да насочва вниманието ни, за да не бъде изгубено ценно време за интервенция със специалист.
Нашият съвет е да не подценявате нормите и интуицията си. Когато имате притеснения относно развитието на Вашето дете се консултирайте с точния специалист.
- Благодарим ви!
Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.