Представяме ви Вероника Георгиева, на 30 г., по професия Старши одитор в EY Bulgaria. Майка на две слънчеви момчета Даримир на 2 години и Кристиан на 1 месец. Обича адреналина и приключенията – да пътува, спортува, танцува и да рискува, но нейното най-голямо хоби е кулинарията. „Готвенето за мен е забавление, експеримент и радост. Обичам да творя готвейки, да влагам въображение, желание, старание и страст. Създадох своя блог @Dessertsvalley, в който сърцато споделям рецепти за вкусни здравословни десерти и искрени и откровени истории от реалността на моето майчинство. Бих се описала като жизнерадостна, енергична, добре възпитана, амбициозна, симпатична и привлекателна дама, понякога инатлива и твърдоглава и много скромна. Изпитвам голямо удоволствие да радвам хората около себе си, да правя изненади, да прекарвам време със семейството си и да се грижа за него.„ споделя Вероника с нас.
- Здравейте, Вероника, вие сътворявате толкова много красота и усмивки чрез десертите си и за нас е истинска радост в тези светли, празнични дни, когато семействата ще се съберат заедно покрай трапезата, да поговорим с вас за магията на здравословните, но пък много вкусни сладки изкушения, които приготвяте! Как се роди идеята да създадете Desserts Valley и въобще да се занимавате с кулинария?
Здравейте! Благодаря Ви за поканата! За мен е удоволствие да си поговорим!
Страстта ми към кулинарията се зароди още в детството покрай мама и баба, които готвят много вкусно. Имах късмета и щастието да израсна в голямо семейство (имам две сестри и един брат), в което винаги сме сядали заедно на масата. Навикът за споделено хапване е от изключителна важност за сплотяването и сближаването на цялото семейство. Добрият пример, който получих още от детството ми помогна да заобичам готвенето, без да го приемам за досадно задължение. Неусетно, то се превърна в мое хоби и страст. Чрез готвенето си почивам и се отърсвам от домашните задължения. Сякаш се пренасям в друг свят, в който влагам любов и въображение и експериментирам с нови вкусове и комбинации. Обичам да готвя вкусно и красиво. За мен е важно храната да изглежда също толкова апетитно, колкото е и вкусна – това е двойно щастие за сетивата. Доволните коремчета на мъжа ми и по-големия ми син са моето вдъхновение да се развивам и творя в кулинарна насока още повече. В края на 2019 г. мъжът ми ме подтикна да се запиша в кулинарното предаване Masterchef и след като си тръгнах от там създадох кулинарната си страничка @Dessertsvalley. Въпреки че отпаднах рано, участието в предаването много ме мотивира да започна да споделям повече и по-открито рецептите си с други хора и да проверя за себе си дали това, което създавам наистина се харесва. За малко повече от година натрупах почти 12 хил. последователя в Инстаграм, от които ежедневно получавам добри отзиви, коментари и снимки на приготвени от тях мои рецепти, което много ме радва и ме кара да мисля, че вървя в правилната посока.
- Вие сте майка на две прекрасни момченца, какво за вас означава майчинството и семейството в днешния забързан свят?
Трета година вече съм в майчинство и основно място в ежедневието ми заемат дейности като смяна на памперси, кърмене, пране, чистене, разхождане, нощно будуване и дневни игри. Въпреки повтарящите се и понякога отегчителни домакински ангажименти и натрупващата се майчина умора, отглеждането на деца за мен е вълнуващо приключение, което не бих заменила за нищо друго на света. Майчинството е пълна мивка с мръсни чинии, безкрайно пране, разхвърляни играчки по пода, надпревара с времето, което никога не стига, уморени майчини очи, гледащи във вечно сияещи и любопитни детски очи, които дават суперсили. Да имаш възможност да гледаш как децата растат и се развиват всеки ден е безценно – първите крачки, първите думи, първото изплюто пюре, първите пакости и безкрайният звънливи детски смях – всичко е неповторимо и съкровено. Затова и не бързам да се връщам на работа в днешния забързан свят. Искам да се насладя на всеки ден от второто си майчинство, на всеки момент, прекаран със синовете ми и на всяко тяхно придобито умение. За ранното и правилно развитие на децата ми помага Edutalents. Там намирам съвети, идеи за занимания и образователни игри, с които децата ми да развиват нови умения и знания.
За мен семейството е върховна ценност. То е дом, деца, уют, място, в което можеш да се подслониш и да споделиш всичко – болка, радост и тъга. То трябва да се пази и брани, да се полагат усилия и компромиси, за да се съхрани здраво и щастливо. То е като нежно цвете, което редовно трябва да се полива, за да бъде красиво и да цъфти.
- Можем ли да кажем, че при вас любовта минава през храната и какви са основните принципи, на които държите в приготвянето й?
Храната, която приготвям е един от многото начини, чрез които изразявам любовта си към семейството и близките ми. Обичам да радвам хората около себе си и приготвянето на храна за тях е моят израз на загриженост, внимание и обич.
По отношение на приготвянето на храната, за мен е важно продуктите да бъдат пресни, качествени и с чист произход. Винаги чета внимателно съдържанието на етикетите като пазарувам, защото за съжаление все по-трудно се намират храни без палмово масло, модифицирано нишесте, натриев глутамат, изкуствени оцветители, вредни Е-та и т.н. Стремя се към здравословно хранене и рецептите, които създавам също са такива, но не изпадам в крайности по този повод. Например, готвя и ям сладко, както и бял хляб. За мен здравословно хранене е балансирано и разнообразно, с консумация на много плодове и зеленчуци и то сезонни. Заменям рафинираната захар с натурални подсладители като кокосова захар, кленов сироп, агаве или мед, използвам по-малко сол и готвя, без да пържа.
- Бихте ли издали някоя „хитрина“ , с която родителите да спечелят децата си на страната на здравословните десерти вместо масово предлаганите на пазара?
Най-голямата хитрина за мен е включването на децата в готвенето на практика. Това засилва тяхното любопитство и интерес към крайния резултат и към храната като цяло. Така може да се запознаят с продукти от най-ранна детска възраст, да усетят как ухаят подправките и да могат да ги разпознават, да видят различни техники на готвене и да заобичат и предпочитат домашно приготвената храна. Моят син например ми помага в готвенето откакто навърши годинка и половина. Когато правим супа, аз режа зеленчуците, а той качен, на един стол, ги пуска в тенджерата с вода и дори понякога проявява свои предпочитания да добавим някой зеленчук по негов вкус. Докато хапва след това, винаги му е много вкусно и някак е горд, че и той е участвал в процеса по приготвянето.
- Можете ли да дадете една бърза и лесна рецепта за домашен козунак?
Споделям с вас рецепта за козунак с извара и стафиди. Получава се много пухкав и вкусен!
Пухкав козунак с извара и стафиди
Необходими продукти:
110 гр. Прясно мляко (топло)
20 гр. Прясна мая
2 яйца (големи)
120 гр. Кафява захар
2 ч.л ванилия
160 гр. Извара
80 гр. Вода
110 гр. Масло (разтопено и охладено до стайна температура)
Настъргана кора на 1 портокал
470 гр. Пшенично брашно
½ ч.л сол
180 гр. Стафиди
За поръсване: пудра захар
Начин на приготвяне:
1. Наливаме топлото мляко в купа и добавяме прясната мая, която стриваме с пръсти. Добавяме 1 ч.л кафява захар и разбъркваме с телена бъркалка. Оставяме за 15-20 минути докато маята шупне. (Внимание! Сместа трябва да увеличи обема си поне двойно. Ако това не се сучи, значи маята е стара и негодна и е по-добре да използвате друга мая, ако искате козунакът да стане пухкав).
2. Поставяме стафидите в купичка и ги заливаме с гореща вода. Оставяме ги да се накисват за 5-10 минути.
3. През това време разбиваме с миксер яйцата, кафявата захар и ванилията. Добавяме изварата и водата и отново разбиваме с миксер.
4. След това добавяме маслото и портокаловите корички към яйчената смес и разбъркваме с телена бъркалка.
5. В голяма купа пресяваме брашното със солта. Правим кладенче в средата и изливаме шупналата мая и яйчената смес. Разбъркваме добре първо с лъжица и след това замесваме тесто. То трябва да се получи меко и леко лепкаво. (Ако лепне прекалено много, добавете още мъничко брашно или намажете ръцете си с малко олио).
6. Оцеждаме стафидите от водата, в която са се накисвали и ги подсушаваме добре с хавлиена кърпа. В малка купичка ги смесваме с 1 с.л брашно, след което ги добавяме към тестото. Омесваме го добре още няколко минути, докато стафидите се разпределят равномерно и го оформяме на топка. Поставяме кухненско стреч фолио върху купата с тестото и кухненска кърпа отгоре и оставяме да втасва на топло за 1-1,5 часа.
7. Когато тестото е втасало (удвоило е обема си), изсипваме го от купата върху чиста повърхност, поръсена с мъничко брашно и го размесваме няколко пъти. Приготвяме формите, в които ще печем козунаците. Добре е те да бъдат метални с високи стени. Намазваме дъното и стените с размекнато масло. Разпределяме тестото между формите за печене, като ги запълваме наполовина. Аз използвах една кръгла форма с диаметър 20 см. И две малки кръгли форми с диаметър 10 см. (Може да използвате каквато форма/и имате, важното е да запълните формите с тесто на половина, защото то ще удвои обема си). Отново покриваме формите с кухненско стреч фолио и кърпа и оставяме тестото да втасва за втори път за 30 минути.
8. Загряваме фурната на 180 градуса с вентилатор.
9. Печем козунаците 40 минути на долно ниво, като на горното поставяме тава, която ще предпази козунаците да се зачервят прекалено бързо отгоре. Пет минути преди козунаците да са готови премахваме тавата.
10. Когато козунаците са напълно изстинали поръсваме по желание с пудра захар.
- И накрая, какво бихте пожелали на нашите читатели..
Пожелавам на вашите читатели на първо място здраве. В настоящите дни на вируси и болести здравето е особено важно. Да бъдат вдъхновени, позитивни, да вярват в доброто и да се грижат добре за себе си и близките си. Пожелавам им топли, уютни и светли Великденски празници и вкусни козунаци! И нека показваме любовта си повече, по-често и по-силно! Любовта е магия, която окрилява, дава сила и прави невъзможното възможно.
- Благодарим ви! Желаем ви светли празници!
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.