Един разказ на майка на 3 деца, бивша учителка и създател на съдържание за учебни програми
Търсите полезни и практични съвети, които да поддържат фокуса на децата ви върху ученето докато училищата са затворени заради настоящата пандемия? Една майка на 3 деца, бивша учителка и създател на съдържание за учебни програми ни предлага ежедневен план, който да държи нас и децата ни съсредоточени, продуктивни и позитивни в този безпрецедентен сценарий.
Всеки работещ родител е поставен пред сериозни предизвикателства свързани с управление на времето. Повечето от нас обикновено разчитаме на системи за управление, които технологиите и календарите ни предоставят, за да управляваме семейните и работните си задължения. Една от тези системи, са нашите училища.
Сега тези училища са затворили вратите си заради вирус. Много родители работят от вкъщи и много от нас се чудят как да структурират дните си. Учителите са натоварени със задачата да разработят планове за дистанционно обучение и да ги използват, за да бъде възможно онлайн обучението на учениците от вкъщи. Организационните предизвикателства, пред които сме изправени у дома и в нашите училища, са безпрецедентни.
Като бивша учителка и майка на три деца, която сега е създател на съдържание и учебни програми за учители, сега тя е една от нас, чудейки се как е възможно да работи, да се грижи за семейството си и да преподава в това толкова объркано и стресиращо ни време. Изготвила е няколко предложения за оптимизирани на престоя вкъщи, които може да разгледате в детайли по-долу:
- Примерен дневен график за домашно онлайн обучение;
- Ежедневни контролни списъци на задачите;
- Учебни ресурси и материали;
- Емоционална подкрепа и ресурси за управление на стреса;
- Ежедневни упражнения за движение и активност;
- Отчитане на резултатите;
Независимо дали сте родител или учител, несъмнено мислите как да помогнете на децата да учат и да се развиват, въпреки тези предизвикателни обстоятелства.
Предлагаме ви този график с надеждата, че можете да разработите временна програма, която да създаде положителна рутина за вас и най-добрата ежедневна практика за децата през следващите няколко седмици.
9 часа сутринта: Определете намеренията и очакванията си за деня
Задайте ясни очаквания и ги преглеждайте всяка сутрин.
Всеки път, когато запознавате децата с ново правило или рутина, е полезно да зададете ясни очаквания и да обсъдите как ще изглежда успехът на изпълнението й. Може да си изработите свой „Ежедневен списък“ за задачи, за да планирате по-лесно и ясно целите си.
За заетите родители, които жонглират между работа и грижата за децата си, докато училището е затворено, направете кутия, в която учениците да поставят задачата, когато тя приключи. Най-важното е да има самооценка. Когато за пръв път започнете да създавате дневен график, се нуждаете от обратна връзка за това как вървят нещата. Ако детето обикаля с намръщено лице вкъщи, това е индикация, че или няма достатъчно подкрепа за изпълнение на задачата си, или не се чувства достатъчно мотивирано. Използвайте самооценката като начало за разговор, когато ревизирате графика и бъдете готови да направите корекции.
Подкрепете децата да правят правилен избор
Ако работите от дома и се грижите за децата си, ще трябва да изискате извършването на някои самостоятелни дейности. За децата може да бъде предизвикателство да управляват собственото си време, да поддържат фокуса и да изпълняват задачи без подкрепа и надзор от възрастни. Използвайте контролния списък за поведение, за да зададете ясни очаквания. Изпишете цели на поведение, като използвате изказа „Мога…“ Някои примери включват „Мога да следвам графика си“ и „Мога да помоля за помощ, когато имам нужда“. Оставете място, в което децата да могат да впишат дали са отговорили на вашето очакване или не, и също така място за размисъл как е протекло заниманието.
10:00 ч.: Академично време
С толкова много неща, които се случват в живота ви, оставянето на децата с таблет или телевизор може да изглежда като лесен начин да си осигурите спокойствие, докато вършите други неща. Важно е обаче да поддържате процеса на обучение, докато сте у дома.
Балансирайте между учебните занимания и игрите
Някои училища поставят дистанция между тях и родителите, а други не предоставят материали, в помощ на родителите. В зависимост от това колко подкрепа получавате от училището на вашето дете, ще трябва да планирате график за учене / игра. Докато планирате, помислете за дейности, които съчетават учене и забавление. Един от любимите ни е да помолим децата да прочетат книга и след това да гледате филма по книгата заедно.
Дайте възможности за избор
Въпреки че е полезно да се осигури организиран ден на децата, важно е също така да им се даде избор. Можете да предоставяте няколко различни дейности по една и съща тема, като така подпомагате академичната практика за изграждане на умения и оставяте възможности за избор.
11:00 ч.: Проверка на чувствата
Много деца се чувстват тревожни и объркани в момента. Училищата се затварят без предизвестие, а ежедневието изглежда много различно в момента (или липсва напълно). Важно е да намерите време през деня, за да поговорите с децата и да използвате стратегии и дейности, за да им помогнете да изразят своите чувства и да намалите стреса. Можете да използвате дихателни упражнения, медитация и други, за да помогнете на децата да се отпуснат и да присъстват в момента.
Все повече учители смятат, че е важно да се включи социално-емоционалното обучение в модели за дистанционно обучение.
12 ч.: Бъдете заедно с децата и се движете
Децата се нуждаят от движение, за да учат и да се развиват. Професор Питър Грей пише за силата на играта и оставането вкъщи на децата. Той препоръчва децата да играят преди да обядват и да имат възможности за неструктурирана игра. Родителите и учителите трябва да подкрепят учениците да правят почивки от екрана и да се движат въпреки затварянето на училищата в момента.
13 ч.: Почивка
14 ч.: Избор на книга за четене и следобедна лека закуска
15 ч.: Време за движение
16 ч.: Време за анализ на деня и задачите
Поговорете с децата си
Отделете време, за да се върнете към ежедневните контролни списъци за задачи и поведение и да поговорите с децата си за това как вървят нещата. Използвайте това като учебно преживяване и за двете страни, от една страна вие като родител да разберете кой от методите е полезен и помага на детето да се организира, от друга от какво се нуждаят децата, коя дейност изисква повече време, коя по-малко и т.н.
Учете се от други родители с опит в домашното обучение
Дори и да не възнамерявате да обучавате чрез онлайн уроци децата си вкъщи, има родители, които съзнателно правят този избор и имат разработени програми и системи, с които работят вече от години. От намирането на необходимите учебни материали и разработването на домашна класна стая до това какво е необходимо за положително изживяване в условията на домашно училище, можем да научим много от родителите, които вече правят това с голям успех.
И все пак нямаше да бъде възможно да преминем през следващите няколко седмици без технологии и монитори. Има толкова много различни приложения и ресурси, които да използваме в процеса на обучение, като включително много компании ги предоставят безплатно за учители и родители.
Източник: familyeducation.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.