Пчелите са жизненоважни за здравословна среда и стабилна икономика. Какво прави тези малки насекоми толкова специални?
Защо имаме нужда от пчели?
Може да приемаме пчелите и други опрашители като пеперуди и мухи за даденост, но те са жизненоважни, за да имаме стабилни и здравословни хранителни доставки и са ключът към разнообразната и питателна диета, от която се нуждаем.
Пчелите са перфектно приспособени да опрашват, като помагат на растенията да растат, да се размножават и произвеждат храна. Те правят това, като пренасят цветен прашец между цъфтящи растения и следователно поддържат цикъла на живота.
По-голямата част от растенията, от които се нуждаем за храна, разчитат на опрашване, особено от пчели: от бадеми и ванилия до ябълки и тикви. Пчелите също опрашват около 80% от дивите цветя в Европа, така че без тях нашата природа би била далеч по-малко интересна и красива.
Но пчелите са в беда. Има нарастваща обществена и политическа загриженост за упадъка на пчелите в целия свят. Този спад е причинен от комбинация от стрес – от загуба на местообитание и източници на храна до излагане на пестициди и ефекта от промените на климата.
Повече от всякога трябва да признаем значението на пчелите за природата и за нашия живот. И трябва да превърнем това в действие, за да гарантираме, че те не просто ще оцелеят, но ще живеят добре.
Видове пчели
Не всички пчели са еднакви. В световен мащаб са известни над 20 000 вида пчели. Повечето медоносни пчели се отглеждат от пчеларите в колонии от управлявани кошери, а останалите пчели са диви.
Подобно на медоносните пчели, познатите пчели живеят в социални колонии – обикновено в дупки в земята или кухини на дървета. Самотните пчели са склонни да гнездят сами, както подсказва името им. Всяка женска изгражда и осигурява собствено гнездо с храна. Самотните пчели включват минни пчели, които гнездят в земята, както и пчели масон и листорези, които гнездят в дупки в мъртва дървесина, брегове и стени.
Пчелите = перфектни опрашители
Благодарение на пчелите можем да се насладим на разнообразни храни от ябълки и круши до кафе и ванилия. И ако носите памук, това е защото памуковото растение, от което идват конците на дрехите ви, е било опрашено.
„Повече от 90% от водещите световни видове култури се посещават от пчели.“
Пчелите събират прашец, за да заредят гнездата си с храна за малките си. Те имат специални тела, за да го събират лесно – като разклонени косъмчета по тялото или „гребени“, наречени кошници за прашец на краката им. Докато пчелите посещават растенията, търсейки храна, цветният прашец се захваща по телата им и преминава между растенията, оплождавайки ги – това е опрашването.
Пчелите не са единствените опрашители в света. Мухи, оси, молци, бръмбари и дори някои птици, прилепи и гущери опрашват, но посещават само цветя, колкото да се хранят. Тъй като събират цветен прашец, за да заредят кошерите си, пчелите обикновено са най-ефективните опрашители, тъй като посещават много повече цветя и носят повече прашец между тях.
Пчели и производители
Много пчели имат различни характеристики, които ги правят подходящи за опрашване на определени растения. Например, малкият размер и пъргавината на ранната пчела й позволяват да навлиза в растения с увиснал цвят като оман. Градинските пчели са по-добри в опрашването на дълбоките цветове на орлови нокти и напръстници от повечето други видове, защото по-дългият им език може да достигне дълбоко в тях.
Много производители разчитат на разнообразието от пчели, за да опрашват продукцията си. Например производителите на ябълки в търговската мрежа се възползват от безплатните услуги за опрашване на Червената пчела зидар. Този вид може да бъде 120 пъти по-ефективен при опрашването на ябълкови цветове от медоносните пчели.
Има доказателства, че естественото опрашване от правилния вид пчела подобрява качеството на реколтата – от хранителната й стойност до срока на годност. Например пчелите и самотните пчели се хранят от различни части на ягодовите цветя. В комбинация те дават по-големи, по-сочни и дори по-равномерно оформени ягоди.
Някои видове пчели имат афинитет към определени растения, така че се нуждаят от определени естествени местообитания и именно тяхната загуба е основният двигател за упадъка на пчелите.
Пчелите са важни повече от меда
В свят без пчели вероятно ще оцелеем. Но нашето съществуване би било по-несигурно и храненето по-бедно и по-малко питателно. И не само поради липса на мед.
Дори някои растения, отглеждани за хранене на добитък за производство на месо, като детелина и люцерна, зависят поне отчасти от пчелното опрашване.
Загубата на опрашители може да доведе до по-ниска наличност на култури и диви растения, които осигуряват основни микроелементи за човешката диета, оказвайки влияние върху здравето и хранителната сигурност и рискувайки да увеличи броя на хората, страдащи от дефицит на витамин А, желязо и фолиева киселина.
Правителствата и производителите на храни говорят много за продоволствената сигурност, но без пчелите нашите хранителни доставки биха били несигурни. Организацията на ООН по храните и земеделието (FAO) определи насърчаването и опазването на опрашителите – особено пчелите – като един от най-добрите устойчиви начини за повишаване на продоволствената сигурност и подкрепа на устойчивото земеделие.
Пчелите са важни за здравословната среда
Пчелите са фантастичен индикатор на природата. Това, че са в беда е знак, че нашата естествена среда не е в доброто състояние, в което би трябвало да бъде.
Поддържайки цикъла на живот, пчелите повишават разнообразието и красотата на нашата земя. Около 80% от европейските диви цветя изискват опрашване от насекоми. Много от тях като напръстник, детелина и фий разчитат на пчелите.
Опрашителите позволяват на растенията да плодят, да поставят семена и да се размножават. Това от своя страна осигурява храна и местообитание за редица други същества. Така че здравето на нашите естествени екосистеми е основно свързано със здравето на нашите пчели и други опрашители. Поддържането на местната флора зависи и от здрави популации от опрашители, защото е напълно доказана тясната връзка между растенията и опрашителите.
Източник: Friendsoftheearth.uk
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.