Напоследък събитията, свързани с новопоявилия се Kоронавирус (COVID- 19) промениха ежедневието ни и наложиха в някаква степен социалната ни изолация. Всичко това оказва влияние и на детската психика. Необходимостта от налагане на извънредни мерки се оказва истинско предизвикателство и за родителите на деца със специални образователни потребности. Липсата на възможност за контакти и нарушената структурата на дневната програма на децата, предвид тяхната безопасност, ги прави все по-неспокойни.
Ето няколко съвета как да се справите с новата реалност:
- Спазвайте дневния режим на своето дете.
Децата много често следват Вашия пример. Ако Вие самите имате график, който следвате, то съвсем естествено децата ще се впишат в него и те сами ще спазват стандартния си дневен режим. Това ги улеснява да се справят по-лесно с ежедневието, като не забравят и не пренебрегват придобитите полезни навици.
Голяма част от децата с потребности имат нужда от визуализация. Може да направите свой график и график на детето с картинки или негови рисунки, в зависимост от възможностите му. Мотивирайте го да се отнася сериозно към задачите за деня като го направите отговорник. Нека следи себе си и Вас, дали спазвате заедно предварително установения график.
- Ограничено време пред екрана
Опитайте се максимално да филтрирате информацията, която Вашето дете получава от телевизионните предавания, за да не увеличите излишно нивото на стрес и безпокойство. Ограничете тревожните новини до минимум, защото, дори и да не го показват, децата често чуват повече неща, отколкото ние предполагаме.
При някои деца със специални потребности се наблюдава честа афективна лабилност, импулсивност, повишена внушаемост и тревожност в сферата на емоциите. Затова трябва да бъдете внимателни и да редуцирате достигането на стресираща информация до Вашето дете.
- Игри и учене
Стремете се дори и ученето да бъде пречупено през играта. Наблягайте на образователните игри, създавайте състезателна атмосфера и награди за добре свършена работа. Нека детето се забавлява, докато учи и да учи, докато се забавлява.
Редувайте активните игри с по-спокойните, като ги съобразявате с настроението на детето. Така ще постигате най-добра ефективност .
- Съвместни дейности
Въпреки че в период на карантина прекарвате деня с детето си, опитайте се възможно най-много от времето, което прекарвате заедно да бъде пълноценно. Играйте любими игри, спортувайте заедно, разговаряйте. Това създава здрава връзка помежду ви, основана на любов и доверие.
- Положителна нагласа
Напълно нормално е в ситуацията като тази, в която се намираме, децата да са напрегнати, разтревожени, лесно раздразними. Те са лишени от това да изживеят вълнуващи преживявани и да изпитат куп положителни емоции покрай участия в пиеси, заедно със своите приятели и съученици, или около подготовката за различни празници и тържества. Като родители е редно да проявите разбиране и да се опитате да внесете позитивизъм в живота на своето дете. Помогнете му да изгради положителна нагласа. Винаги подхождайте с ентусиазъм и положително отношение към всичко онова, което му се случва, постиженията му, разказите му, споделеното от него. Вашата емоция и реакция е най-значима, изгражда до голяма степен самооценката на Вашето дете и е от голямо значение за негово емоционално състояние.
Виктория Георгиева е завършила средното си образование в СУ „Максим Горки“ гр. Стара Загора с английски и руски език. Тя има бакалавърска и магистърска степен по специалност „Логопедия“ и е магистър по специалност „Предучилищна педагогика“ към Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Работи като логопед и педагог на ученици със специални образователни потребности. Търси потенциала в децата, силните им страни и се старае да отключи желанието и стремежа в тях за развитие. Най-важното за нея е да формира положителни нагласи у децата.