„Преживей историята“ е мотото на Voicelip – първата безплатна българска аудио библиотека, създадена специално за деца и ученици. Основна цел на приложението е да направи литературата по-достъпна и по-обичана сред подрастващите. Наред с това Voicelip им дава алтернатива на начина, по който боравят със съдържанието около себе си и прави възприемането на информацията по-лесно. Разберете повече за приложението тук – https://voicelip.com/
Полина Райкова ръководи маркетинг стратегията на проекта. Досегашният й опит включва популяризиране и разпространение на предимно IT продукти и услуги, насочени към чуждестранни потребители. Voicelip е първото предизвикателство за нея, което е изцяло насочено към българския пазар и то към една толкова чувствителна аудиотиря, състояща се от деца и ученици. Екипът зад Voicelip се състои от млади вдъхновени хора – програмисти, IT специалисти, уеб дизайнери и талантливи актьори. Любовта към литературата и желанието на младия екип да възроди интереса към нея, е двигателят на тяхната стратегия и ежедневно вдъхновение.
- Здравейте, бихте ли ни разказали малко повече за проекта Voicelip.com и как се роди идеята за него?
Преди всичко искам да благодаря за възможността да представим нашия съвсем нов проект, който стартира официално на емблематичната дата 24-ти май тази година. Нашите усилия са насочени в посока да популяризираме отново литература сред младите хора и да възвърнем любовта към книгата. Voicelip е първата българска, безплатна аудио библиотека, насочена изцяло към деца и ученици. Това е едно много лесно и интуитивно за използване приложение, което е достъпно за всеки притежател на мобилно устройство. Разработено е специално така, че да бъде удобно за употреба от подрастващи и млади хора, като освен това е и много красиво, благодарение на усилията на нашите дизайнери.
Важно e да споделя, че в този проект участват предимно млади хора, специалисти в своята област, които са мотивирани да работят и развиват идеята. В екипа имаме програмисти, уеб дизайнери, маркетинг специалисти, а най-специални за нас са актьорите, които се съгласиха да направят всички записи и вложиха много емоция и чувство в тях, което вярвам се усеща. Обединява ни идеята и мисълта, че това приложение е полезно и че децата имат нужда от него, а може би не само те. Бихме искаме да покажем, че литературата не е просто предмет в училище, за който трябва да полагаш усилия, изучавайки задължителни текстове, които звучат на днешното дете далечни и архаични. Тя може да бъде поднесена по начин, който те харесват и разбират, през един съвременен облик – устройствата, които децата използват ежедневно.
Трябва да признаем, че много по-често можем да видим дете с телефон в ръка, отколкото с книга и затова на нас възрастните се пада отговорността да им предоставим литературата по близък за тях начин, като опознаем техните модели на комуникация и възможност за усвояване на съдържание. Темата за дигитализиране на учебния план е много актуална, така че Voicelip е продължение на технологичния свят, в който живеем, защото децата са тези, които най-бързо усвояват и се адаптират към технологиите – те ги търсят, имат нужда от тях и са им интересни.
Освен това Voicelip може да бъде полезен за деца със зрителни проблеми, дислексия или специални образователни потребности. Обратната връзка, която получаваме от организации, които работят с тези деца е положителна, като заявяват безспорната необходимост от такъв вид инструмент и то от години. Тези деца могат да постигнат много – стига да им предоставим подходящ начин, чрез който да усвояват материала по-добре.
- Тази аудио библиотека само за деца ли е предназначена и ако да, то за какви възрасти има подходящо съдържание?
Двете категории са деца и ученици, т.е. аудио библиотеката е подходяща за възрастта от 0 до 18 г. За най-малките сме направили богат списък от приказки, записани от една прекрасна, талантлива млада актриса – Веселина Бoяджиева, която успява с гласа си да направи много различни герои, с различна интонация, така че да прикове вниманието на децата. И вече като учебен материал имаме записан целия такъв от 5-ти до 12-ти клас и то в конкретните откъси, които се изучават. Ако вземем за пример произведението „Тютюн“, в нашата аудио библиотека ще намерите конкретните глави, които са заложени в учебното съдържание, за да може детето лесно да се ориентира, да изслуша това, което му трябва толкова пъти, колкото му е нужно и да се подготви за часа по литература. Ако се окаже, че има интерес към целите произведения, с радост бихме записали и тях.
Това е основната ни аудитория – деца и ученици, но тъй като бихме искали да установим връзка и с родителите, защото нашето желание е това приложение да се ползва с тяхно одобрение и препоръка, се интересуваме от мнение им. Получихме интересна обратна връзка, в която те споделят, че са слушали с удоволствие някоя или няколко приказки и това ги е върнало в детството, към конкретни случки и/или хора, което събужда много положителна емоция и умиление в тях.
Аз лично предпочитам да слушам поезия, която е отделена в самостоятелна категория, за да може лесно да бъде намерена. С удоволствие често слушам Яворов, Фотев, Вапцаров – те са записани от Мариела Топалова, чудесна и много талантлива българска актриса. Мога да кажа, че изпълнението и е като за сцена, изключително професионално и театрално и в този смисъл наистина приложението е предназначено за деца и ученици, но всеки може да намери нещо за себе си!
- На какъв принцип определяте какво съдържание да включите в отделните категории и как децата получават достъп до тях?
Ръководим се от учебното съдържание при учениците, а относно приказките се опитваме да направим цветна палитра – имаме както български народни приказки, така и приказки на Валери Петров, имаме най-обичаните чуждестранни като Братя Грим, Андерсен, арабски народни приказки, които всички те са вечни през времето. Ние сме израснали с тях и нашите деца също ще пораснат с тях. Стартираме скоро и нов проект за български писатели – не издавани до сега, които имат желанието да ни предоставят свои авторски съвременни приказки. Това са нови приказки, които не са били чувани до сега и са много цветни, много интересни и звучат съвременно. Те ще достигнат до децата през нашата платформа.
- Как аудио библиотеката помага на децата?
Аудио библиотеката е безплатна и достъпна за всеки, като в момента приложението е налично само за телефоните поддържащи системата андроид, но до началото на есента ще бъде достъпна и за всички притежатели на айфон. Приложението е много лесно и интуитивно, разделено по отделни категории и децата лесно могат да се ориентират за това, което им е нужно в момента или за препоръчителната литературата, която им е необходима за следващия клас. В приложението също така има търсачка, която позволява търсене по заглавие, автор и всичко, което е нужно на детето, за да се подготви бързо, лесно и приятно.
- Как се промени връзката между детето и книгата днес?
За съжаление няма как да не отбележим факта, че тази връзка по-скоро отслабна през годините, но това не означава, че не можем да я възстановим и укрепим. Може би книжното издание, може би четенето като цяло вече не е най-любимото занимание на днешните деца, но ние сме длъжни да намерим път към тях и мисля, че аудио книгата може да помогне в тази посока. Днес телефоните са неизменно с нас и тази аудио библиотеката може да бъде постоянно с тях във всеки един момент, защото буквално се намира в техния джоб и всеки запис е достъпен по всяко време. Ние вярваме, че връзката може да се възстанови и това дава сили на екипа ни да работим в посока развитие на приложението.
- Какво е вашето послание към децата и техните родители?
На децата бих казала, че литературата е вратичката към онзи свят на вълшебство, на въображение, на цветове, на доверие, на разнообразие, на доброто, свят, в който има място за всички и всеки и е в основата на нашето детство. Ето защо им пожелавам да намерят своя път към литературата така, както им харесва – през четене, слушане, писане, защото тя без съмнение ще обогати тяхното детство.
А, родителите бих призовала заедно да се постараем да върнем литературата отново в списъка от хобита на децата и да приемем, че литературата може да има нов съвременен образ. Ако тяхното дете няма интерес към четенето, то може да има интерес към слушането или друг вид възприятие. Ние просто трябва да се вслушаме в децата, защото те добре знаят какво харесват и какво не харесват и ако аудио формата за тях е по-интересен и удобен, в това няма нищо лошо – важното е литературата да достигне до децата.
- Благодаря ви! Пожелваме успех на това прекрасно начинание!
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.